Alternatywne formy finansowania przedsiębiorców w Polsce zyskują na znaczeniu

Z ostatniego raportu Związku Firm Doradztwa Finansowego za IV kwartał 2016 roku wynika[1], iż łączna wartość kredytów firmowych udzielonych za pośrednictwem firm zrzeszonych w ZFDF wyniosła 365 mln zł. Oznaczać to może nowy trend wpisujący się na stałe w polski rynek pośrednictwa finansowego, gdzie doradca nie tylko może pomóc nam przy wyborze odpowiedniej opcji kredytowania wybranego dla sfinalizowania wymarzonej nieruchomości, ale również staje się ważnym ogniwem w postaci doradztwa firmowego.

Niestety, mali przedsiębiorcy napotykają wiele przeszkód z pozyskaniem finansowania. Jak wynika z badania „Potrzeby małych firm w zakresie finansowania” wykonanego na zlecenie Aasa Polska [2], ponad 80% firm uważa, iż zbyt duża ilość dokumentów i zawiły proces udzielania kredytów przez instytucje bankowe jest dla nich przeszkodą nie do przejścia. Dodatkowo, bardzo często wymienianym powodem nie starania się przedsiębiorców o możliwości uzyskania potrzebnego finansowania jest wymóg minimalnego czasu prowadzenia danej działalności.

Alternatywą dla rozwiązań bankowych stał się w ostatnim roku coraz bardziej rosnący w siłę rynek pożyczek pozabankowych. Instytucje te szybko zauważyły, że to nie zagospodarowany rynek bardzo dużych potrzeb i wietrząc swoją przewagę w możliwościach technologicznych oraz doświadczeniu często wyniesionemu z pracy w bankach, przedstawiają alternatywną formę finansowania dla szukających wsparcia inwestycyjnego.

– Obecność naszego produktu w sieci niezależnych doradców finansowych Expander potwierdza fakt, że dziś już nie wystarczy zaproponować klientowi oferty bankowej i zdać się na łaskę bardzo radykalnie podchodzących do oceny zdolności kredytowej analityków kredytowych. Udzielane przez nas pożyczki z zabezpieczeniem, to forma finansowania przeznaczona na dowolny cel, gdzie możemy wspierać firmy i ich potrzeby – podkreśla Paulina Horabik, Dyrektor Zarządzający spółką Monument Fund SA.

Monument Fund oferuje pożyczki pozabankowe dla przedsiębiorców zabezpieczone na nieruchomości. Spółka ułatwia w ten sposób budowę siły przedsiębiorstwa poprzez finansowanie oparte na ocenie zdolności kredytowej patrząc z punktu racjonalnego harmonogramu jej spłaty. Wszystko po to, aby przy wykorzystaniu swojego doświadczenia analitycznego móc szybko przeprowadzić proces od złożenia wniosku do momentu wypłaty środków na konto. Ważnym elementem działalności firmy jest przynależność do Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce i stosowanie się do Zasad Dobrych Praktyk, czyli zbioru zapisów opartych na ogólnych normach moralnych zgodnych z prawem obowiązującym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

– Mamy doświadczenie i potrafimy w nowoczesny sposób ocenić wiarygodność, a także możliwości spłaty zaciąganego zobowiązania. Dzięki naszemu finansowaniu wiemy, że możemy stać się niezastąpionym partnerem w realizacji celu mającego pomóc w sfinansowaniu pomysłów przedsiębiorczych osób, do niedawna jeszcze ograniczonych dostępnością możliwego finansowania na rynku usług finansowych w Polsce. Jesteśmy po to, aby w bezpieczny sposób umożliwić takie rozwiązanie – komentuje Paulina Horabik.

—————————————————————————————————————————

[1] – Wyniki badania, branża doradztwa finansowego w IV kwartale 2016r.

[2] – Badanie „Potrzeby mikroprzedsiębiorstw w zakresie finansowania” zostało zrealizowane przez firmę badawczą Smartscope w dniach 13–27 czerwca 2016 roku