Długi, które powodują silne poczucie obowiązku ich spłaty. Czy dla ludzi ważniejsze jest uregulowanie zobowiązań wobec rodziny, przyjaciół czy banków?

W USA i Rosji ludzie mają silniejsze niż w Niemczech poczucie obowiązku spłacenia długów wobec banków (Rosja: 60%, USA: 48%, Niemcy: 26%).

W Niemczech 29 % osób, w pierwszej kolejności, spłaca długi zaciągnięte u członków rodziny (USA: 18%, Rosja: 13% ).

We wszystkich trzech krajach sklepy internetowe są na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o to kto najpierw uzyskuje pieniądze z transakcji (Niemcy: 3%, USA: 5%, Rosja: 2% ).

Niedobór środków pieniężnych – sprzedawcy detaliczni są ostatnimi, którzy je uzyskują. Międzynarodowe porównanie mentalności dłużników pokazuje, że Niemcy zobowiązania finansowe traktują jako sprawę bardzo osobistą. Amerykanie i Rosjanie czują się w obowiązku spłacić przede wszystkim bank.

Dziewięciu na dziesięciu Niemców czuje się źle, kiedy nie mogą spłacić swoich zobowiązań. Co więcej, czują się bardziej w obowiązku do spłacania długów krewnym i przyjaciołom niż na przykład sprzedawcom internetowym. Tylko 3% ankietowanych najpierw uregulowałoby rachunki ze sprzedawcami internetowymi. Badanie „EOS Debt Survey” 2017 pokazuje, że istnieją duże rozbieżności w sposobie, w jaki Rosjanie i Amerykanie podchodzą do zadłużenia. W reprezentatywnym badaniu online, dostawca usług finansowych, EOS oraz instytut badań społecznych Forsa porównał podejście do zadłużenia osób w Niemczech, Rosji i USA.

Niewielkie poczucie obowiązku spłaty długów internetowych

29% Niemców odczuwa silną potrzebę spłacania długów wobec krewnych, 28% wobec przyjaciół lub współpracowników, a 26% wobec banku. Tylko 6% odczuwa ten sam rodzaj obowiązku wobec sklepów stacjonarnych, a jedynie 3% wobec sprzedawców internetowych. Ostatnio 39% Niemców spłacało zobowiązania z zakupów dokonanych przez Internet.

– To szczególnie ważna informacja dla sprzedawców detalicznych w okresie bożonarodzeniowym, którzy sprzedają swoje produkty online. Dlatego zaleca się, by nawiązali oni bezpośredni kontakt z kupującym, aby ograniczyć liczbę opóźnionych płatności do minimum – mówi Klaus Engberding, Prezes EOS Group.

Zobowiązania finansowe są ciężarem emocjonalnym

Aż 91% Niemców twierdzi, że czuje się źle, jeśli nie są w stanie uregulować należności.

Dla nich finanse są sprawą bardzo osobistą, więc generalnie uważają długi za ciężar. Z własnego doświadczenia wiemy jednak, że bardzo ciężko jest znaleźć rozwiązanie, jeśli czasami nie ma się wystarczającej ilości pieniędzy, by uregulować należności – mówi Klaus Engberding, analizując wyniki ankiety EOS Debt Survey 2017.

Różne kraje to różne podejście do długów

W przeciwieństwie do Niemców, tylko około trzech czwartych ludzi w Rosji i USA czuje się niekomfortowo w momencie kiedy nie mogą uregulować swoich zobowiązań. W tych krajach również poczucie obowiązku spłaty zadłużenia wobec wierzycieli znanych osobiście dłużnikowi jest również niższe: na przykład 60% Rosjan i 48% Amerykanów najpierw spłaciłoby długi w banku. Z drugiej strony, w Rosji tylko 13% osób i w USA 18% ma silne poczucie obowiązku spłacania długów krewnym.

Informacje na temat „EOS Debt Survey’2017

Na zlecenie Grupy EOS niezależny instytut badań rynkowych i społecznych Forsa (od 17 sierpnia do 4 września 2017 r.) przeprowadził ankietę wśród osób dorosłych w trzech krajach ( Niemczech, USA i Rosji), w której zapytano o ich osobiste podejście do zadłużenia, sposób obsługi zadłużenia i własny status finansowy. Wyniki są reprezentatywne dla użytkowników Internetu w wieku od 18 do 69 lat w danym kraju. W ankiecie ludzie są określani jako posiadający długi, jeśli obecnie spłacają jedną lub kilka pożyczek ratalnych, umów leasingu lub hipotek. Dalsze wyniki ankiety są dostępne on-line na stronie www.eos-solutions.com/debt-survey-2017.