Branża BIG zintegrowana

Branża BIG zintegrowana

Z końcem czerwca do grona Członków Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych dołączyły kolejne podmioty z sektora zarządzania informacją gospodarczą: Bisnode Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A.. Tym samym powiększyły reprezentację branżową sektora BIG-ów w KPF.

Dynamiczny wzrost gospodarczy w Polsce, rosnące saldo obrotów handlowych i salda kredytowe instytucji finansowych powodują, że znaczenie informacji gospodarczej wciąż rośnie. Z drugiej strony, efektywne badanie wiarygodności kredytowej kontrahentów, a takim jest szacowanie ryzyka z użyciem informacji pozytywnej i negatywnej, gromadzonej przez Biura Informacji Gospodarczej, warunkuje utrzymanie pozytywnych zjawisk w polskiej gospodarce i w rynku finansowym.

Prowadzone przez KPF badania, zarówno te opisujące sytuację finansową polskich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych w Polsce, jak i te prezentujące zjawisko moralności finansowej przedsiębiorców i konsumentów, potwierdzają, że dobre źródła informacji powinny być traktowane jako stały element procesu szacowania ryzyka handlowego i finansowego. Coraz skuteczniej chronią bowiem polskich przedsiębiorców przed wpadaniem w łańcuch zatorów finansowych bądź przed zachwianiem własnej pozycji finansowej i poważnymi problemami z wywiązywaniem się z własnych zobowiązań finansowych – powiedział Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.

Czym zajmują się dwie firmy, które dołączyły do grona Członków KPF?

Bisnode Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (Bisnode mBIG) to nowy podmiot należący do grupy Bisnode – największej wywiadowni gospodarczej, działającej w Polsce od 1993 roku. Jest częścią skandynawskiej grupy, świadczącej usługi w 18 krajach, będącej europejskim liderem w dostarczaniu danych i analiz. Dotychczasowe doświadczenia Bisnode w zakresie integracji oraz analizy informacji gospodarczej były skupione wokół firm. Założenie Bisnode mBIG jest kluczowym elementem, który umożliwi spółce działalność na szerszą skalę.

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A. (KIDT BIG) jest jedynym BIG-iem skierowanym do konkretnego sektora gospodarki. Powstała w 2015 roku jako odpowiedź na zapotrzebowanie na dedykowane branży telekomunikacyjnej mechanizmy, chroniące operatorów sieci telefonicznych i telewizji kablowych przed fraudami. Koncentruje się głównie na uczestnikach tego rynku, ich klientach i firmach z nimi związanymi. Firma szczyci się jednym z najnowocześniejszych w Polsce systemów informatycznych, spełniającym wszelkie wymogi bezpieczeństwa oraz innowacyjnym podejściu do procesu zarządzania danymi, jak i obsługi klienta.

Przystąpienie do KPF dwóch kolejnych BIG-ów to ważne wydarzenie, gdyż duże znaczenie sprawnego funkcjonowania tej branży dla polskiej gospodarki wymaga zintegrowanych działań wszystkich jej profesjonalnych uczestników, w szczególności w odniesieniu do otoczenia prawnego. Dotychczasowa współpraca na platformie samorządowej KPF pokazała, że branża ta, także jeśli chodzi o poziom jej kapitału społecznego, mierzonego zaufaniem i współpracą, jest bardzo dojrzała. Jestem przekonany, że dołączenie kolejnych przedsiębiorstw do KPF wzmocni to pozytywne zjawisko – ocenił Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.