Coraz trudniej o pożyczkę pozabankową

Tymon Zastrzeżyński, analityk rynkowy i ekspert pozyczkaportal.pl, był gościem w Polskim Radiu. Tematem prowadzonej przez Dominika Olędzkiego audycji „Po pierwsze ekonomia” były zmiany zachodzące na rynku FinTech.

W I kwartale 2016 r. internetowe firmy odrzucały aż 7 na 10 wniosków składanych przez nowych klientów. Głównym powodem odrzucania wniosków była zła historia kredytowa.

Istotna jest zdolność kredytowa

Firmy pożyczkowe dokładniej sprawdzają zdolność kredytową osób ubiegających się o wsparcie finansowe. Jest to zrozumiała procedura, stosowana dla bezpieczeństwa zarówno jednej, jak i drugiej strony.

Każda firma ma indywidualny scoring, czyli ocenę zdolności kredytowej kredytobiorcy. Na taki scoring składa się wiele czynników: zatrudnienie, które jest podstawą do oceny stabilności finansowej, wiek, lokalizacja. Ocenę ułatwiają bazy gromadzące dane o kredytobiorcach – wyjaśnia Tymon Zastrzeżyński, ekspert pożyczkaportal.pl.

Ponadto w celach weryfikacji potencjalnych klientów wystartowała pierwsza baza, która pozwala wymieniać się informacjami o udzielanych pożyczkach między sobą.

– To działa tak jak system bankowy. Co więcej, do informacji o pożyczkach niespłaconych za pośrednictwem Biura Informacji Gospodarczej dostęp będą mieli wszyscy, czyli zarówno przedsiębiorcy, jak i banki. Jest to pierwsza inicjatywa środowiska pożyczkowego od wielu lat, która pokazuje, że sektor dojrzał do etapu, na którym się znajduje – tłumaczy Tymon Zastrzeżyński.

Zanim pożyczysz, sprawdź firmę pożyczkową

Mimo wprowadzonych zmian, na rynku finansowym nadal pojawiają się pożyczkodawcy, wobec których lepiej zachować ostrożność.

Powinniśmy uważać na firmy, które nie są publicznie zweryfikowane. Nie mają strony internetowej, nie spełniają wymogów formalnych, czyli Ustawy antylichwiarskiej, wymogów kapitałowych, czy nie przedstawiają rzetelnej umowy. Takie firmy wciąż ogłaszają się na słupach, ich przedstawiciele nagabują po domach. Sprawdzajmy, czy firma nie jest na liście ostrzeżeń KNF-u, czy na stronie jest certyfikat bezpieczeństwa, czy jest dostępna umowa, z którą możemy się zapoznać przed jej podpisaniem – komentuje Tymon Zastrzeżyński.

Obecnie na polskim rynku działa nieco ponad 100 instytucji pożyczkowych – zarówno w internecie jak i stacjonarnie. Wybór instytucji pozabankowej, w której chcielibyśmy wziąć chwilówkę, może okazać się trudny. W tej sytuacji wychodzą naprzeciw klientom porównywarki internetowe takie jak pozyczkaportal.pl, na których analizowane są na bieżąco nowości z rynku finansowego.

Cały wywiad wysłuchać można TUTAJ.