Dwie platformy crowdfundingowe przystąpiły do ZPF

Dwie platformy crowdfundingowe przystąpiły do ZPF

Nie maleje liczba chętnych do przystąpienia do ZPF. Rozszerza się też grono członków reprezentujących nowe, innowacyjne obszary rynku finansowego. W październiku do ZPF-u dołączyły dwie platformy crowdfundingowe – Fellow Finance i FundedByMe.

Finansowanie społecznościowe, inaczej crowdfunding, to bardzo dynamicznie rozwijający się segment rynku zapewniający z jednej strony atrakcyjny sposób na pozyskiwanie kapitału przez przedsiębiorstwa, a  z drugiej – ciekawą ofertę inwestycyjną  i możliwość dywersyfikacji portfela przez inwestorów.

FundedByMe to międzynarodowa platforma crowdfundingu udziałowego, łącząca inwestorów z przedsiębiorcami poszukującymi finansowania swoich projektów. Platforma umożliwia inwestycje w polskie i zagraniczne startupy oraz innowacyjne biznesy w różnych fazach wzrostu. Firma założona w Szwecji obecnie prowadzi działalność również w Finlandii, Polsce, Holandii oraz w Malezji, Singapurze i Emiratach Arabskich.

– Zdecydowaliśmy się przystąpić do ZPF, aby wziąć udział w interdyscyplinarnej rozmowie na temat rynku kapitałowego, oraz by mieć wpływ na rozwój branży crowdfundingu udziałowego wspólnie z regulatorami – mówi Maciej Gajewski, CEO FundedByMe Poland, o przystąpieniu firmy do ZPF.

Crowdfunding to jednak nie tylko finansowanie nowych biznesów. Fellow Finance to powstała w 2013 roku działająca na arenie międzynarodowej platforma usług pożyczkowych typu Peer-to-Peer. Łączy potrzeby zarówno osób fizycznych i firm poszukujących finansowania, jak i inwestorów szukających skutecznych form inwestowania swoich oszczędności. Jako nadzorowana przez fińskiego regulatora instytucja płatnicza, świadczy swoje usługi w Finlandii, Polsce, Niemczech, Danii, Szwecji oraz Czechach.

Przystąpienie Fellow Finance Polska do Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce ma na celu wspólne budowanie świadomości rynku oraz zasad i regulacji dopiero kształtującego się w Polsce rynku finansowania P2P i crowdfundingu pożyczkowego. Głęboko wierzymy, że tylko współpraca wszystkich uczestników rynku doprowadzi do jego mądrego i bezpiecznego rozwoju – podkreśla Aleksander Rutkowski, Dyrektor Zarządzający Fellow Finance.

Przystąpienie nowych firm do naszej Organizacji potwierdza, że ZPF to dynamiczny, innowacyjny Związek, który dzięki swojej multisektorowości stanowi doskonałą przestrzeń do wymiany wiedzy, doświadczeń i kontaktów na rynku finansowym. Dołączenie do ZPF platform crowdfundingowych jest też naturalnym uzupełnieniem naszych prac nad pierwszymi w Polsce Zasadami Dobrych Praktyk dla tego rynku, które wraz z niedawno uchwalonym Rozporządzeniem UE w sprawie europejskich dostawców usług w zakresie finansowania społecznościowego dla przedsiębiorstw, stanowią doskonały przykład przenikania się prawa stanowionego z zasadami miękkiej regulacji. W planach są z kolei kolejne projekty dla tego sektora, o których wkrótce będziemy szerzej informować – mówi Prezes Zarządu ZPF, Marcin Czugan.