Rozwój oferty firm pozabankowych dla przedsiębiorców

Rozwój oferty firm pozabankowych dla przedsiębiorców

Dominik Ciula
Sales and Marketing Manager, Aasa Polska

Eksperci przewidują, że ten rok ma być przełomowy pod względem wysokości nakładów na rozwój działalności małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to rosnące zapotrzebowanie na dofinansowanie działalności biznesowej, na co odpowiedzią jest rozwój oferty firm pozabankowych, skierowanej do przedsiębiorców.

Aż 38 proc. małych przedsiębiorstw planuje rozpocząć inwestycje w najbliższym czasie, jak wynika z Barometru EFL na drugi kwartał 2017 roku, przygotowanego na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego. Nastąpiła poprawa nastrojów sektora MŚP, a przedsiębiorcy będą inwestowali w rozwój biznesu i sięgali po sprawdzone instrumenty finansowe: leasing i pożyczkę.

Z kolei niemal połowa właścicieli firm biorących udział w badaniu „Potrzeby małych firm w zakresie finansowania”[1], wykonanego rok temu przez Smartscope na zlecenie Aasa Polska na grupie ponad 700 mikroprzedsiębiorców prowadzących własną działalność, potwierdza skorzystanie z różnego rodzaju finansowania dla swojej działalność. Aż 45 proc. z nich jest również zainteresowana uzyskaniem pomocy finansowej w najbliższej przyszłości. Pozyskane w ten sposób środki chcą wydać na rozwój, jak wynika z badania „Potrzeby małych firm w zakresie finansowania” [1], wykonanego na zlecenie Aasa Polska na grupie ponad 700 mikroprzedsiębiorców prowadzących własną działalność.

Niestety, aż 10 proc. ankietowanych spotkało się z odmową udzielenia kredytu w banku, gdzie warunki przyznania zobowiązania są bardziej restrykcyjne, a cały proces podejmowania zobowiązania znacznie dłuższy, niż w przypadku instytucji pozabankowych. Z powodu odmowy w banku, wielu przedsiębiorców nie ma dostępu do dodatkowych środków, które mogłyby posłużyć rozwojowi ich firmy czy spłacie bieżących zobowiązań[1].

Problem ten został dostrzeżony przez firmy pożyczkowe, które coraz częściej tworzą produkty finansowe przeznaczone właśnie dla przedsiębiorców. Swoją ofertą przyciągają przede wszystkim tych właścicieli firm, którzy w banku spotkali się z odmową oraz tych, którym szczególnie zależy na szybkości otrzymania dodatkowych środków. Często to właśnie czas decyduje o opłacalności podjętej inwestycji czy możliwości zakupu nowoczesnego wyposażenia w atrakcyjnej cenie. To właśnie w takich momentach nowoczesne firmy pożyczkowe mogą zapewnić błyskawiczny zastrzyk finansowy.

Finansowanie działalności biznesowej

Pożyczka dla firmy, którą można przeznaczyć na rozwój działalności lub na spłatę bieżących zobowiązań, to produkt stosunkowo nowy na polskim rynku finansowym. Blisko połowa właścicieli małych i średnich firm zdaje sobie sprawę z możliwości uzyskania takiego finansowania w sektorze pozabankowym, a 10 proc. bierze je pod uwagę [1]. Widać więc duży potencjał rozwoju oferty pożyczek pozabankowych dla firm.

Nie bez znaczenia dla rozwoju branży pozostaje także fakt wykorzystania najnowszych technologii w procesie przyznawania pożyczki na cele biznesowe. Obecnie największe firmy pożyczkowe z sektora FinTech w Polsce mogą pochwalić się skróconym do minimum czasem oczekiwania na decyzję o przyznaniu pożyczki, a także ułatwionym procesem wnioskowania o tego typu zobowiązanie.

Wzrasta liczba inwestycji… i znaczenie pośredników

Trendy te znajdują swoje odzwierciedlenie we wzroście roli pośrednictwa finansowego. Przedsiębiorcy, którzy nie chcą tracić czasu na żmudne porównywanie warunków kredytów oraz pożyczek dla firm, dostępnych na polskim rynku, mogą skorzystać z pomocy pośredników finansowych, którzy doskonale orientują się w dostępnych możliwościach. Jednak rola pośrednika nie ogranicza się wyłącznie do wskazania najbardziej atrakcyjnej opcji finansowania firmy. Tego typu doradcy stale monitorują potrzeby swoich klientów i starają się znaleźć najlepsze rozwiązania.

To właśnie w ten sposób powstał produkt Aasa dla Biznesu. Jest to pożyczka dla firmy, skierowana przede wszystkim do małych przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i z tego powodu mogłyby mieć trudności z pozyskaniem kredytu bankowego. Możliwość szybkiego zdobycia dodatkowych środków pozwala sfinansować najpilniejsze wydatki w początkowym okresie rozwoju firmy.

Dzięki Aasa dla Biznesu przedsiębiorcy mogą pozyskać do 10 000 zł. Proces podejmowania tego typu pożyczki jest bardzo szybki, a formalności z tym związane zostały ograniczone do minimum. Aasa Polska nie wymaga dokumentów rejestracyjnych, księgowych oraz bankowych, nie potrzebuje także poręczeń ani zabezpieczeń. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatkowych pieniędzy na rozwój jest jedynie zarejestrowana działalność gospodarcza, adres zameldowania na terenie Polski i brak negatywnych wpisów w rejestrach dłużników.

Szybka decyzja kredytowa oraz wsparcie finansowe już od pierwszego dnia prowadzenia działalności pozwalają przedsiębiorcy uzyskać pieniądze dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebuje. Dodatkowym atutem tego zobowiązania jest możliwość zaliczenia kosztów pożyczki w koszt uzyskania przychodu i rozłożenia pożyczki nawet na okres do 24 miesięcy. Tak długi okres kredytowania pozwala dostosować wysokość raty do sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i spłacać zobowiązanie bez uszczerbku na budżecie. Aby otrzymać pożyczkę w Aasa należy wypełnić prosty wniosek na stronie internetowej i poczekać na decyzję, która pojawi się w czasie rzeczywistym. Jeśli jest ona pozytywna, to pieniądze mogą trafić do pożyczkobiorcy już nawet w tym samym dniu, w zależności wybranej przez niego od formy wypłaty środków.

***

[1] Badanie „Potrzeby mikroprzedsiębiorstw w zakresie finansowania” zostało zrealizowane przez firmę badawczą Smartscope w dniach 13–27 czerwca 2016 roku. Łącznie przeprowadzono 731 wywiadów dwiema metodami: telefonicznie (501) oraz on-line (230) z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą lub właścicielami mikrofirm.

***

Dominik Ciula

Sales and Marketing Manager w Aasa Polska, odpowiedzialny za zwiększenie i poszukiwanie nowych kanałów sprzedaży, budowanie i utrzymanie relacji z partnerami biznesowymi oraz wdrażanie i rozwój nowych produktów, w tym oferty dla przedsiębiorców – Aasa Dla Biznesu.