Faktoring – więcej możliwości

Faktoring – więcej możliwości

Jerzy Dąbrowski
Dyrektor Generalny, Bibby Financial Services

Nawet 20 tys. PLN zarabia miesięcznie pośrednik sprzedający faktoring Bibby Financial Services. Czy wiesz, jakim firmom sprzedawać faktoring? Czy znasz argumenty sprzedażowe?

Perspektywy dla faktoringu w Polsce są bardzo dobre, stale rośnie grupa przedsiębiorców rozumiejących, czym jest faktoring i doceniających jego zalety. Wciąż liczni są również przedsiębiorcy, których kontrahenci nie płacą w terminie i którzy potrzebują finansowania. Z badań Bibby MSP Index wynika, że ponad 68% małych i średnich przedsiębiorstw otrzymuje zapłatę za sprzedane towary czy wykonane usługi po terminie wskazanym na fakturze.

Polski rynek na tle Europy wygląda coraz bardziej imponująco. Faktoring ma już 7,6% udziału w polskim PKB i wciąż rośnie. W ostatnim roku obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (co stanowi ok. 80% całego rynku) wzrosły o 20% (dane po pierwszym półroczu 2015 w porównaniu do pierwszego półrocza 2014). Dlaczego? Ponieważ faktoring to nie tylko lekarstwo na problemy z płynnością finansową, ale przede wszystkim finansowanie rozwoju, również na rynkach zagranicznych.

DLA KOGO FAKTORING?
Większość firm, które sprzedają towar lub usługi z odroczonym terminem płatności, potrzebuje faktoringu – chociaż czasem nawet o tym nie wie. Faktoring to rozwiązanie zarówno dla dużych jak i dla małych firm. Także dla tych, które mają zaledwie kilku odbiorców.
Klienci faktoringowi to firmy:
• które chcą się rozwijać, ale brakuje im bieżących środków;
• które nie otrzymały kredytu w banku;
• mające problemy z płynnością;
• niechętnie sięgające po kredyt;
• które szukają nowych rynków zbytu, również za granicą.

Faktoring to uwolnienie pieniędzy, które mogą pracować. Wielu klientów mówi: „Faktoring to nie dla mnie”, czekając 60 albo 90 dni na zapłatę od swoich kontrahentów. A tymczasem pieniądze zamrożone na tak długi czas nie oddają żadnych usług firmie. Mogłyby zostać spożytkowane na zakup nowych surowców do produkcji, albo na rozwój firmy. Dlatego warto proponować faktoring wszystkim dynamicznym przedsiębiorstwom.

NAWET DO 300 TYS. PLN DLA MIKROPRZEDSIĘBIORSTWA

Ostatnio Bibby Financial Services rozszerzyło swoją ofertę o faktoring dla mikroprzedsiębiorstw. Porównując ofertę kredytową banków z faktoringiem warto pamiętać, że limit finansowania możliwy do uzyskania w ramach faktoringu jest wyższy niż to wynika z ratingów kredytowych. A do tego elastycznie rośnie wraz ze wzrostem sprzedaży firmy. W Bibby Financial Services mikroprzedsiębiorstwo może uzyskać do 300 tys. PLN, bez konieczności przedstawiania tzw. twardych zabezpieczeń ani podawania celu finansowania. Faktoring dostępny jest również dla firm z krótkim stażem rynkowym, czy prowadzących niepełną księgowość. Faktoring nie obciąża bilansu firmy, a więc nie utrudnia jej drogi do ubiegania się w przyszłości o kredyt bankowy.

Minimalna liczba dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy oraz uproszczony wniosek pozwalają na szybkie uruchomienie finansowania. Umowa nie przewiduje opłat wiążących klienta, dlatego mikroprzedsiębiorstwo może zrezygnować z faktoringu w każdym momencie. Uproszczona została także struktura cenowa. Przedsiębiorcy otrzymują ponadto usługę zarządzania należnościami, co pozwala im na bieżąco monitorować odbiorców. Docenią to firmy, które nie mają rozbudowanych służb księgowych i kontrolingowych. Faktoring dla mikroprzedsiębiorstw to również rozwiązanie dla eksporterów, ponieważ finansowanie może być udzielone w walucie, w której prowadzona jest sprzedaż. Bibby prowadzi rozliczenia we wszystkich popularnych walutach, m.in. w euro, dolarach, funtach brytyjskich, koronach szwedzkich i norweskich.

LEASING I FAKTORING W DOBRYM ZWIĄZKU

Leasing i faktoring to dwa produkty finansowe, które nie są konkurencyjne, tylko się uzupełniają. Praktyka pokazuje, że wiele firm ma trudności z terminowym regulowaniem rat leasingowych. Przyczyną tego stanu rzeczy są zatory płatnicze – odbiorcy rzadko kiedy płacą gotówką, zazwyczaj termin płatności jest odroczony, co utrudnia zakup surowców potrzebnych do produkcji i regulowanie innych zobowiązań. Finansowanie działalności kredytem obrotowym jest dla wielu firm trudne, a wręcz prawie niemożliwe, ponieważ korzystając z wyleasingowanych środków produkcji nie posiadają majątku trwałego, istotnego w ocenie wiarygodności kredytowej przeprowadzanej przez instytucje bankowe.

W przypadku finansowania za pomocą faktoringu wartość majątku nie jest oceniana. Faktor bierze pod uwagę przede wszystkim wypłacalność odbiorców firmy. Podsumowując: jeśli firma rozwija się i korzysta z leasingu, to najprawdopodobniej będzie potrzebowała również faktoringu. Warto zatem przedstawić ofertę.

Bibby Financial Services specjalizuje się w faktoringu transportowym (dla firm, które swoją flotę pojazdów ciężarowych mają częściowo lub całościowo w leasingu) oraz w faktoringu dla firm produkcyjnych z takich branż jak: drzewna, meblarska, chemiczna i tworzyw sztucznych, poligraficzna, opakowaniowa, spożywcza.

POŚREDNICY FINANSOWI SĄ WAŻNI

Prawie połowa obrotów Bibby Financial Services realizowana jest dzięki współpracy z pośrednikami finansowymi z całego kraju. Dlatego pośredników traktujemy jako wsparcie naszego biznesu, a nie konkurencję. Większość osób działających w branży pośrednictwa finansowego jest już ekspertami w zakresie różnych form finansowania, ubezpieczeń czy doradztwa w biznesie – faktoring może stanowić rozszerzenie kompetencji. Na co dzień pośrednicy, działający również w mniejszych miastach, są znacznie bliżej firm, ich potrzeb i spraw. Przedsiębiorcy często traktują ich jako bezstronnych ekspertów, którzy oferują różne opcje finansowania rozwoju biznesu.

To wszystko powoduje, że Bibby Financial Services chętnie nawiązuje współpracę z pośrednikami finansowymi. Za sprzedaż usług faktoringowych można uzyskać atrakcyjne wynagrodzenia. Najaktywniejsi zarabiają miesięcznie nawet 20 tys. PLN.

Przekonanych i wahających się zapraszamy do kontaktu:
Mateusz Skowronek | Kierownik ds. Rozwoju Sieci Partnerów Biznesowych Telefon Kom.: (+48) 722 375 076
Email: mskowronek@bibbyfinancialservices.pl