Grupa KRUK podpisała umowę zakupu portfela na rynku wtórnym w Rumunii

InvestCapital LTD, spółka należąca do Grupy KRUK, podpisała umowę na zakup portfela wierzytelności od Getback Recovery S.R.L. na rynku rumuńskim. Portfel stanowi część wierzytelności nieregularnych, głównie konsumenckich, posiadanych przez sprzedającego w Rumunii. Cena za portfel wyniosła 41 mln lejów rumuńskich (37 mln zł).

Przyglądamy się każdej możliwości inwestycyjnej zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Posiadamy niezbędne doświadczenie – jako lider w Polsce i w Rumunii – i jesteśmy naturalnym partnerem w takich transakcjach. Sukces tej transakcji w dalszym ciągu zależy od kilku warunków zawieszających, w tym od pozyskania odpowiednich zgód po stronie sprzedającego – komentuje Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A.

KRUK pozostaje aktywny na rumuńskim rynku od 2007 roku. W tym czasie zainwestował ponad 1,4 mld zł w portfele wierzytelności od banków i innych instytucji. Nabyty portfel na rynku wtórnym będzie serwisowany lokalnie przez oddziały KRUK Romania znajdujące się w Bukareszcie i Târgoviște, gdzie zatrudnionych jest ponad 650 osób.

– W dalszym ciągu patrzymy na nowe możliwości inwestycyjne, także na rynku wtórnym. Udowodniliśmy w przeszłości, że jesteśmy w stanie uwolnić dodatkową wartość z nabytych aktywów. Kilka lat temu w Polsce przejęliśmy portfel konsumencki o wartości 2,7 mld zł od jednego z naszych konkurentów. Kolejny przykład też pochodzi z rynku polskiego. Przejęliśmy na własność portfel korporacyjny o łącznej wartości nominalnej 4 mld zł, który wcześniej przez wiele lat pozostawał w naszej obsłudze na rzecz inwestora finansowego. Kluczowa dla sukcesu takich transakcji jest odpowiednia struktura procesu – możliwość przeprowadzenia rzetelnej wyceny oraz identyfikacji wszystkich czynników ryzyka – dodaje Piotr Krupa.