Jeden raport z kilku BIG-ów najchętniej biorą mikrofirmy

Możliwość złożenia w jednym BIG-u, zapytania o dane z kilku BIG-ów najchętniej wykorzystują osoby fizyczne i mikroprzedsiębiorstwa. Ale okazało się, że wniosek jednolity to nie tylko sposób na szybkie sprawdzenia swoich kontrahentów, lecz także własnej firmy i tego co o niej jest w rejestrach na rynku – wynika z pierwszych analiz BIG InfoMonitor. W ciągu dwóch miesięcy funkcjonowania nowej usługi największe zainteresowanie wnioskiem jednolitym widać było wśród przedstawicieli z branż: finansowej, transportowej, handlowej i budowlanej.

Nie trzeba już podpisywać umów z wieloma BIG-ami w Polsce, aby gruntownie prześwietlić wiarygodność płatniczą wybranej firmy, wystarczy współpraca z jednym. Sprawę załatwia możliwość złożenia jednego zapytania do kilku BIG-ów jednocześnie. Jest to efekt zmian w Ustawie o BIG*, które weszły w życie 13 listopada zeszłego roku, w ramach pakietu wierzycielskiego.

Nowelizacja zdecydowanie ułatwiła życie przedsiębiorcom – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. Dzięki nowemu rozwiązaniu można błyskawicznie dokonać oceny firmy, na podstawie danych z różnych rejestrów. A w Polsce działa ich obecnie pięć.

Przedsiębiorcy bardzo szybko zareagowali na nowe możliwości BIG-ów.

Większą ostrożnością i weryfikowaniem kontrahenta w wielu bazach jednocześnie, wykazały się przede wszystkim jednoosobowe działalności gospodarcze. Co ciekawe część zainteresowanych wnioskiem jednolitym, wykorzystała go aby zrobić noworoczny bilans otwarcia i po prostu sprawdzić siebie. Upewniając się czy nie ma na ich temat negatywnych informacji w jednym z rejestrów dłużników funkcjonujących na rynku – tłumaczy Sławomir Grzelczak.

Wśród pionierów w wykorzystaniu nowej usługi dominowali przedstawiciele branż: finansowej, transportowej, handlowej, budowlanej oraz IT.

KLUCZOWE INFORMACJE O RAPORCIE ZBIORCZYM Z WIELU BIG-ÓW

  • W każdym zamówionym Raporcie Zbiorczym można otrzymać informacje gospodarcze z rejestru BIG InfoMonitor oraz z wybranych biur informacji gospodarczej funkcjonujących w Polsce.
  • Wniosek jednolity można złożyć za pośrednictwem Systemu BIG.pl lub osobiście w POK.
  • Raport Zbiorczy z wielu BIG-ów może dotyczyć wyłącznie przedsiębiorców.

JAK POBRAĆ RAPORT ZBIORCZY Z WIELU BIG-ÓW KORZYSTAJĄC Z SYSTEMU BIG.PL

  1. Zaloguj się do Systemu BIG.pl lub zarejestruj się, jeśli nie posiadasz jeszcze konta – https://system.big.pl/.
  2. Wejdź do Zakładki Zamów Raport i wprowadź dane firmy (NIP i nazwa firmy), o której chcesz pobrać Raport Zbiorczy.
  3. Wybierz biura informacji gospodarczej, z których chcesz otrzymać informacje.
  4. Zapłać korzystając z wygodnego systemu płatności on-line.
  5. Po kilkudziesięciu sekundach (w większości przypadków, zależnie od ilości danych) otrzymasz kompletną informację na temat firmy, o którą pytałeś.

Do Raportu o Przedsiębiorstwie mogą być dodawane informacje z Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich, pod warunkiem, że posiada się na to zgodę firmy, która ma być sprawdzona również w tych bazach.

***

* Ustawa o BIG – Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. 2014 r., poz. 1015 t.j.).