KRUK nabył miliardowy portfel we Włoszech

Grupa KRUK, lider zarządzania wierzytelnościami w Europie Centralnej, zamknęła transakcję zakupu portfela od włoskiej Grupy UniCredit. Wartość nominalna portfela wynosi 940 mln euro (4 mld złotych).

– Kupiliśmy już trzeci portfel na rynku włoskim, co predysponuje nas do roli równorzędnego partnera dla największych instytucji finansowych w tym kraju. Po transakcji nasza baza konsumentów we Włoszech wzrośnie do prawie 100 tys. spraw. Chcemy promować wśród nich nasze prougodowe podejście, które stosujemy również na innych rynkach – powiedział Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.

KRUK rozpoczął działalność we Włoszech w listopadzie ubiegłego roku. Do tej pory spółka raportowała o zakupie portfela od UBI (Unione di Banche Italiane) o wartości nominalnej 350 mln zł oraz od Monte dei Paschi di Siena o wartości nominalnej 1,5 mld złotych. Po zamknięciu ostatniej transakcji, wartość nominalna nabytych portfeli we Włoszech wynosi prawie 6 mld zł. Dla porównania cała Grupa KRUK nabyła do końca 3 kwartału 2016 roku portfele o wartości nominalnej ponad 35 mld zł.

Aktualnie KRUK aktywnie inwestuje na siedmiu europejskich rynkach: w Polsce, Rumunii, Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. KRUK w pierwszych trzech kwartałach obserwował dużą skłonność banków i instytucji finansowych do sprzedaży portfeli wierzytelności i oczekuje utrzymania tego trendu również w drugiej połowie roku. Tylko w pierwszych trzech kwartałach br. Grupa zainwestowała 936 mln zł w portfele wierzytelności.