Strona główna / O nas / ZPF w Europie
ZPF w Europie
ZPF jest członkiem dwóch europejskich organizacji reprezentujących instytucje finansowe w Europie i bierze aktywny udział w kreowaniu relacji z europejskimi interesariuszami rynku usług finansowych: od 2006 roku należy do EUROFINAS (European Federation of Finance House Associations) i od 2024 roku zasila szeregi członków FENCA (Federation of European National Collection Associations).
EUROFINAS
Eurofinas reprezentuje na forum europejskim instytucje związane z udzielaniem kredytów konsumenckich. Jest jedną z najstarszych organizacji reprezentujących dostawców usług finansowych w Europie – Federacja została powołana do życia w 1963 roku. Obecnie Eurofinas reprezentują organizacje z 16 państw. Są to głównie organizacje obejmujące banki, instytucje pożyczkowe oraz captive companies.
Eurofinas jest Członkiem European Banking Industty Committee (EBIC) oraz Centre for European Policy Studies (CEPS), a także uznanym partnerem instytucji Europejskich, takich jak Parlament Europejski, Komisja Europejska oraz Rada UE.
W ramach organizacji działają dwa komitety techniczne:
- Komitet Prawno-Polityczny (Legal and Policy Committee) odpowiedzialny m.in. za analizowanie projektów aktów prawnych wydawanych przez organy Unii Europejskiej, doradzanie Zarządowi Eurofinas w kwestiach prawnych czy też przygotowywanie stanowisk w sprawach związanych z działalnością legislacyjną Komisji Europejskiej. Od 1 stycznia 2015 r. dwuletnią kadencję Przewodniczącego Komitetu Prawno–Politycznego EUROFINAS pełnił Marcin Czugan, Prezes Zarządu ZPF, Dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego ZPF.
- Komitet Statystyczny (Statistics Committee) powołany w celu zrozumienia europejskiego rynku kredytów konsumenckich oraz wspierania działań Komitetu Prawno-Politycznego. Komitet Statystyczny zbiera i analizuje dane zebrane od instytucji spośród krajów członkowskich Eurofinas, które następnie zbiorczo publikowane są w Biuletynie Statystycznym.
Strona www Eurofinas – PRZEJDŹ
FENCA
FENCA (Federation of European National Collection Associations) reprezentuje interesy sektora zarządzania wierzytelnościami na szczeblu europejskim, koordynując wymianę z instytucjami Unii Europejskiej, interesariuszami europejskiego sektora usług finansowych, grupami konsumenckimi i opinią publiczną w Europie. Organizacja została założona w 1993 roku i obecnie zrzesza 23 krajowe stowarzyszenia członkowskie, które reprezentują 75% wszystkich firm zajmujących się zarządzaniem kredytem, windykacją i zakupem długów w Europie i posiadają 80% udziału w rynku w UE, zatrudniając ponad 80 000 pracowników świadczących usługi dla ponad pięciu milionów przedsiębiorstw, w tym MŚP, banków europejskich i zagranicznych, a także sektora publicznego w całej UE.
Jednym z kluczowych działań FENCA jest ustalanie i ciągłe doskonalenie standardów biznesowych i dobrych praktyk w sektorze w całej UE, do których zobowiązują się jej członkowie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę wierzycielom, klientom i konsumentom.
Europejski sektor zarządzania kredytami, windykacji i zakupu długów co roku reinwestuje w gospodarkę UE uzasadnione wierzytelności o wartości od 45 do 55 miliardów euro, zapewniając tym samym przede wszystkim płynność finansową mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w UE, a jednocześnie pomagając utrzymać koszty kredytu na rozsądnym poziomie dla wszystkich konsumentów.
Strona www FENCA – PRZEJDŹ