Rośnie obawa Polaków o finansową przyszłość

Już ponad 56% Polaków obawia się o swoją finansową przyszłość – wynika z II edycji Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku. W ubiegłym roku obawę o finansową przyszłość deklarowało 41% badanych. 

Indeks Bezpieczeństwa Finansowego* realizowany jest cyklicznie na zlecenie Nest Banku przez agencję badawczą SW Research. Celem badania jest śledzenie postaw i przekonań Polaków w zakresie ich bezpieczeństwa finansowego. Indeks bada, czy Polacy czują się bezpiecznie ze swoimi finansami, czy mają obawy o przyszłość oraz jak rozumieją bezpieczeństwo finansowe.

Poczucie bezpieczeństwa rośnie, jednak obawa o przyszłość także

069_nestbank_infografika bezpieczenstwo finansowe_v2.jpg

Z tegorocznej edycji badania wynika, że poczucie bezpieczeństwa finansowego ma 64% Polaków, czyli o 12% więcej niż w ubiegłym roku. Po raz kolejny, najwyższy poziom poczucia bezpieczeństwa wykazali mieszkańcy dużych miast (68% w roku 2019, czyli 5% więcej niż w ubiegłym) oraz osoby z wyższym wykształceniem (62% w roku 2019, również o 5% więcej niż w ubiegłym).

Agnieszka Porębska_Nest Bank_6.jpg– Polacy czują się obecnie bezpiecznie z finansami jednak równocześnie coraz bardziej obawiają się o finansową przyszłość. Takie obawy deklaruje już 56% z nas, czyli 15% więcej niż w ubiegłym roku – Wbrew pozorom rosnąca obawa o finansową przyszłość może być dobrym przejawem. Może ona oznaczać, że lepiej rozumiemy zagadnienia finansowe i niepewność stałego przychodu w przyszłości. Jak pokazuje nasze badanie, aż 79% z nas rozmawia z rodziną i znajomymi na temat pieniędzy. Natomiast dane CBOS wskazują, że już 55% polskich gospodarstw domowych posiada oszczędności. Coraz częściej rozmawiamy o pieniądzach, coraz częściej oszczędzamy na przyszłość, a więc zamiast myśleć „jakoś to będzie”, dokonujemy świadomych wyborów finansowych – mówi Agnieszka Porębska–Kość z Nest Banku.

Coraz bardziej ufamy w bezpieczeństwo banków

Polacy ufają, że produkty oferowane przez banki są bezpieczne. O bezpieczeństwo swoich środków ulokowanych w banku nie martwi się 81% badanych – czyli 4% więcej niż rok temu. Największe zaufanie mamy do rachunków bankowych i kont oszczędnościowych (84% Polaków uważa je za produkty bezpieczne), lokat (76%) oraz ubezpieczeń z gwarantowanym zwrotem (66%). Tradycyjnie najmniej ufamy w bezpieczeństwo kredytów i pożyczek – aż 46% badanych uważa je za niebezpieczne.

Co sprawia, że czujemy się bezpiecznie?

069_nestbank_infografika_v2.jpg

Poczucie bezpieczeństwa finansowego, jak pokazują wyniki Indeksu, utożsamiane jest przede wszystkim z posiadaniem stałej pracy (32%) i posiadaniem oszczędności w banku (29%). Na trzecim miejscu znalazły tzw. „zaskórniaki” trzymane w domu (18%), dopiero czwarte miejsce przypadło funduszom inwestycyjnym (7%).

Co robią Polacy gdy ich bezpieczeństwo finansowe zostaje zachwiane?

Polacy zapytani o to, co zrobiliby w momencie kryzysu finansowego najczęściej odpowiadali, że zrezygnowaliby z części wydatków (55%). W drugiej kolejności szukaliby pomocy u rodziny lub podjęli dodatkową pracę. Za pomoc rzadko uznają oferty firm pożyczkowych (8%).

Jakie zachowania finansowe są nieodpowiedzialne?

Za najbardziej nieodpowiedzialne zachowanie finansowe Polacy uznali zaciąganie pożyczek w parabanku (27%). Ze względu na przekonanie o poczuciu bezpieczeństwa, jakie daje stała praca, za ryzykowne uważają również rezygnację z niej bez pewności zatrudnienia w innej firmie (22%). Na kolejnych miejscach znalazły się: inwestowanie wszystkich oszczędności w jedno przedsięwzięcie (13%) oraz zbędne zakupy (7%).

***

* Badanie zostało zrealizowane w dniach 09.04-15.04.2019 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel na próbie 1094 Polaków.