O raporcie
Wielkość polskiego rynku wierzytelności to projekt badawczy zapoczątkowanym i prowadzony przez ZPF od 2011 roku wśród firm członkowskich ZPF z branży zarządzania wierzytelnościami. Badanie ma na celu pozyskanie informacji na temat wielkości polskiego rynku zarządzania wierzytelnościami, podmiotów na rzecz których są one obsługiwane, jak również dynamiki rozwoju tego rynku na przestrzeni analizowanych kwartałów.
Obszary analizowane w raporcie to między innymi: wielkość portfela obsługiwanych wierzytelności, skala wierzytelności przyjętych do obsługi, udział odzyskanych środków, koniunktura na rynku zarządzania wierzytelnościami, zatrudnienie. Opracowanie to dostarcza uczestnikom rynku swoistego benchmarku, pozwalającego oszacować ich udział w rynku. Jednocześnie ma ono na celu stałe potwierdzanie pełnej transparentności branży.
Aktualne wydanie
Aktualne wydanie: III kwartał 2024
Wszystkich zainteresowanych pełnym raportem prosimy o kontakt pod adresem mailowym badania@zpf.pl lub przez poniższy formularz kontaktowy:
Najnowsze wyniki badania
Skala obsługiwanych wierzytelności – III kwartał 2024
W bieżącej edycji cokwartalnego badania Wielkość polskiego rynku wierzytelności udział wzięło 17 firm z grona Członków ZPF. W grupie respondentów znajdują się liderzy tego sektora usług finansowych, stąd uzyskane wyniki są tak istotne do opisywania aktualnej sytuacji na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami.
Na koniec III kwartału 2024 roku Członkowie ZPF, którzy wzięli udział w badaniu, zarządzali 18,70 mln sztuk wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 181,52 mld PLN.
Barometr Rynku Wierzytelności BRW-ZPF – III kwartał 2024
Barometr Rynku Wierzytelności ZPF (BRW-ZPF) to wskaźnik, którego celem jest przedstawienie tendencji panujących na rynku zarządzania wierzytelnościami.
Barometr Rynku Wierzytelności ZPF (BRW-ZPF) za III kwartał 2024roku wyniósł 64,8 pkt., co oznacza spadek o 14,7 pkt. w porównaniu z poprzednim kwartałem i spadek o 0,8 pkt. względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Uzyskany wynik świadczy o umiarkowanym optymizmie kadry zarządzającej firmami z branży zarządzania wierzytelnościami.
Wskaźnik wyprzedający (BRW-ZPFw), który opisuje nastroje zarządzających w odniesieniu do nadchodzących trzech miesięcy, w bieżącym badaniu wyniósł 74,8 pkt. i jest niższy od poprzedniego odczytu o 5 pkt.