Znacznie niższa liczba wypłacanych pożyczek, pomimo wzrostu zainteresowania pozabankowymi produktami finansowymi

Znacznie niższa liczba wypłacanych pożyczek, pomimo wzrostu zainteresowania pozabankowymi produktami finansowymi

Liczba wniosków kredytowych, składanych przez konsumentów poprzez portale porównywarkowe produktów finansowych w kwietniu i maju 2020 roku była ponad 2-krotnie wyższa niż tych samych miesiącach w roku poprzednim. Jednak w konsekwencji wprowadzenia przepisów o obniżeniu limitu kosztów pozaodsetkowych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, aż 95% wniosków o finansowanie było odrzucanych – wynika z analizy przeprowadzonej przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych na podstawie danych porównywarek produktów finansowych.

Badanie przeprowadzono we współpracy z Czerwona Skarbonka, Loando.pl, Pozyczkaportal.pl, Sfera-finansow.pl, Sowafinansowa.pl.

W okresie pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. popyt na kredyt konsumencki w formie pożyczek pozabankowych utrzymywał się na poziomie wyższym niż w roku 2019. Liczba wniosków kredytowych, składanych przez konsumentów poprzez portale porównywarkowe, zarówno w kwietniu jak i maju 2020 r. (tj. już po wybuchu pandemii koronawirusa, jak również po wejściu w życie przepisów w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej 1.0., drastycznie obniżającej pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego) była ponad 2-krotnie wyższa niż tych samych miesiącach w roku poprzednim. Porównując sumaryczne dane w całym okresie pięciu pierwszych miesięcy 2019 r. i 2020 r., dynamika r/r wzrostu łącznej liczby wniosków o pożyczkę była imponująca i wyniosła prawie 176%.

– W sytuacji, gdy banki przyjmują coraz bardziej restrykcyjne polityki kredytowe antycypując skutki gospodarcze lockdown’u, na znaczeniu zyskuje miejsce w którym w jednym miejscu są oferty bankowe i pozabankowe czyli porównywarki. Portale porównywarkowe stały się quasi giełdą kredytową na której oferty „ kup” i „sprzedaj” mogły zostać zrealizowane po cenie odpowiadającej potencjalnym kredytobiorcom i kredytodawcom. Ich znaczenie zyskało na wartości właśnie z racji lockdown’u, ponieważ niemal eksplodowały zakupy e-commerce, gdzie o sukcesie decyduje szybkość i elastyczność. Ten temat podejmiemy w najnowszych badaniach i na kongresach pośrednictwa finansowego i pożyczkowym – wyjaśnia dr Mirosław Bieszki.

Pomimo znacznego wzrostu zainteresowania produktami kredytowymi oferowanymi za pośrednictwem portali porównywarkowych, liczba wypłacanych pożyczek pozabankowych (tzw. konwersja wniosków do umów kredytowych) w okresie marzec–maj 2020 r. była jednak zdecydowanie niższa niż rok wcześniej. Po wprowadzeniu przepisów o obniżeniu limitu kosztów pozaodsetkowych w marcu 2020 r. jedynie około co 25 wniosek był rozpatrywany pozytywnie, w kwietniu co około 40, natomiast w maju co około 30 (i to w obu miesiącach mimo malejącej łącznej liczby wniosków składanych w tych miesiącach na portalach porównywarkowych). Dla porównania: w styczniu 2020 pozytywnie był rozpatrywany co 16 wniosek, a w styczniu 2019 co około 5. Mimo nowego strumienia klientów, dotąd finansowanych przez sektor bankowy i posiadających nadal zdolność kredytową, zainteresowanych zaciągnięciem pożyczki pozabankowej, sektor pożyczkowy odrzucał aż ok. 95% wniosków o takie finansowanie!

– Dane z portali porównywarkowych pozwalają postawić tezę, że zaostrzenie polityk kredytowych na rynku kredytów konsumpcyjnych „wypychało„ z tego rynku część klientów nie mieszczących się w zaostrzonych politykach. To z kolei skłaniało tych klientów do shoppingu kredytowego i uaktywnienia się na stronach porównywarek – ocenia dr Mirosław Bieszki.

Istotne pogorszenie się sytuacji kredytobiorców kredytu konsumenckiego w dostępie do produktów kredytowych w kwietniu i maju 2020 r., również w sektorze instytucji pożyczkowych, potwierdza analiza dynamiki konwersji wniosków w tych miesiącach w relacji r/r. Zanotowano tu bowiem ujemne dynamiki odpowiednio -79,4 i -81,9%. Wskazuje to, że tak wysoki współczynnik odrzucanych wniosków o pożyczkę nie wynikał w tym okresie z sytuacji gospodarczej w naszym kraju w wyniku wybuchu koronakryzysu, a był spowodowany zmianami regulacji prawnych dla sektora kredytu konsumenckiego.

***

Firmy uczestniczące w badaniu:

Czerwona Skarbonka to portal, który dniu swojego założenia, czyli 5 kwietnia 2017 roku, był bardzo skromną inicjatywą. Nikt, nawet w najśmielszych planach, nie przewidywał tak konsekwentnego rozwoju, który doprowadził zaledwie 3 lata później do osiągnięcia statusu jednej z czołowych porównywarek finansowych w naszym kraju. Idea tego projektu od początku była prosta – tłumaczyć, edukować, doradzać i zbierać w jednym miejscu najatrakcyjniejsze oferty pożyczkowe oraz kredytowe. Te założenia są wciąż realizowane poprzez tworzenie rankingów, recenzji, materiałów poradników i edukacyjnych. Użytkownik poszukujący dodatkowego finansowania ma prawo zapoznać się z rzetelnymi i klarownymi opiniami na temat pożyczkodawców oraz banków. W tym celu pracownicy Czerwonej Skarbonki trzymają rękę na pulsie, obserwując sytuację w zawsze dynamicznie zmieniającej się branży finansowej. Czerwona Skarbonka została wyróżniona certyfikatem „Laur Konsumenta”, jest członkiem wspierającym w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych oraz 4 września 2019 roku przystąpiła do Związku Przedsiębiorstw Finansowych. Współpraca z ZPF od początku była owocna – obopólna wymiana informacji i danych pozwoliła lepiej zrozumieć potrzeby klienta pożyczkowego oraz bankowego.

Loando.pl jest innowacyjną porównywarką finansową, która ułatwia wybór najlepszych produktów bankowych i pozabankowych. W jednym miejscu zestawia najwyżej oceniane oferty chwilówek, pożyczek ratalnych, pożyczek dla firm, kredytów gotówkowych, kont bankowych oraz kart kredytowych. Przedstawia rzetelne informacje, przygotowuje obiektywne rankingi i publikuje wartościowe poradniki finansowe, przestrzegając przed zagrożeniami dla budżetów domowych i firmowych. Projekt wchodzi w skład LOANDO Group.

Pozyczkaportal.pl to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego konsumenta. Serwis jako jeden z pierwszych w Polsce zaproponował spersonalizowane wyszukiwanie ofert pożyczkowych. Dzisiaj jesteśmy największym tego typu portalem nad Wisłą. Nasze działania wpisują się w silny trend widoczny w kanałach e-commerce, umożliwiamy natychmiastowe realizowanie potrzeb. Pozyczkaportal.pl dostarcza sprawdzone oferty, dostosowane do oczekiwań pożyczkobiorców, bez biurokracji i zbędnego czekania. Na łamach serwisu publikujemy również treści poradnikowe i newsy z fintechowego świata. Projekt wchodzi w skład LOANDO Group.

Sfera-finansow.pl to nie tylko porównywarka ofert. To także portal działający w polskim internecie nieprzerwanie od 10 lat. Jego misją jest zwiększanie wiedzy finansowej Polaków. W związku z tym znajdziesz tu artykuły z zakresu tematyki finansowej, a także felietony i wywiady, które warto przeczytać, aby świat pożyczek i kredytów nie miał przed tobą tajemnic. W naszych porównywarkach w prosty sposób możesz przejrzeć oferty pożyczek przez internet, kredytów online. Dzięki temu sprawdzisz wszystkie koszty związane z interesującymi Cię produktami finansowymi. Z łatwością porównasz i przeanalizujesz warunki dostępnych ofert. Pozwoli to na wybranie formy pożyczki, która będzie najlepiej dopasowana do konkretnych potrzeb. Przy porównywaniu kosztów pamiętaj o jednakowym okresie spłaty i wysokości pożyczanej kwoty dla każdej z ofert. Znacznie ułatwi to dokonanie właściwego wyboru. Na sfera-finansow.pl znajdziesz szeroki wybór ofert: Pożyczki przez internet, chwilówek oraz kredytów bankowych.

Sowafinansowa.pl jest jednym z liderów rynku porównywarek finansowych. Serwis udostępnia użytkownikom m.in. porównywarki i rankingi chwilówek online, pożyczek ratalnych, a także bankowych kredytów gotówkowych. Dostosowany algorytm porównawczy, pozwala przeanalizować oferty firm pożyczkowych oraz banków według istotnych kryteriów jak: wysokość pożyczki, wymagania względem pożyczkobiorcy czy koszty z tytułu opóźnień w spłacie. Sowafinansowa.pl jest też miejscem prezentującym zagregowane dane i opinie o ponad 100 firmach pożyczkowych działających na polskim rynku. Każda, z ofert instytucji finansowych dostępnych na stronie, posiada wymagane licencje do wykonywania działalności oraz jest w pełni wiarygodnym podmiotem świadczącym usługi finansowe. W serwisie publikowane są również merytoryczne artykuły dotyczące informacji z rynku finansowego w Polsce, dzięki czemu na Sowie Finansowej można znaleźć praktyczne porady, jak pożyczać i gdzie pożyczać, aby nie wpaść w kłopoty finansowe.