Znacznie niższa liczba wypłacanych pożyczek, pomimo wzrostu zainteresowania pozabankowymi produktami finansowymi

23/07/2020

Liczba wniosków kredytowych, składanych przez konsumentów poprzez portale porównywarkowe produktów finansowych w kwietniu i maju 2020 roku była ponad 2-krotnie wyższa niż tych samych miesiącach w roku poprzednim. Jednak w konsekwencji wprowadzenia przepisów o obniżeniu limitu kosztów pozaodsetkowych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, aż 95% wniosków o finansowanie było odrzucanych – wynika  z analizy przeprowadzonej przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych na podstawie danych porównywarek produktów finansowych.

Badanie przeprowadzono we współpracy z Czerwona Skarbonka, Loando.pl, Pozyczkaportal.pl, Sfera-finansow.pl, Sowafinansowa.pl.

W okresie pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. popyt na kredyt konsumencki w formie pożyczek pozabankowych utrzymywał się na poziomie wyższym niż w roku 2019. Liczba wniosków kredytowych, składanych przez konsumentów poprzez portale porównywarkowe, zarówno w kwietniu jak i maju 2020 r.  (tj. już po wybuchu pandemii koronawirusa, jak również po wejściu w życie przepisów w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej 1.0., drastycznie obniżającej pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego) była ponad 2-krotnie wyższa niż tych samych miesiącach w roku poprzednim. Porównując sumaryczne dane w całym okresie pięciu pierwszych miesięcy 2019 r. i 2020 r., dynamika r/r wzrostu łącznej liczby wniosków o pożyczkę była imponująca i wyniosła prawie 176%.

 

 

– W sytuacji, gdy banki przyjmują coraz bardziej restrykcyjne polityki kredytowe antycypując skutki gospodarcze lockdown’u, na znaczeniu zyskuje miejsce w którym w jednym miejscu są oferty  bankowe i pozabankowe czyli porównywarki. Portale porównywarkowe stały się quasi giełdą kredytową na której oferty „ kup” i „sprzedaj” mogły zostać zrealizowane po cenie odpowiadającej  potencjalnym kredytobiorcom i kredytodawcom. Ich znaczenie zyskało na wartości właśnie z racji lockdown’u, ponieważ niemal eksplodowały zakupy e-commerce, gdzie o sukcesie decyduje szybkość i elastyczność. Ten temat podejmiemy w najnowszych badaniach i na kongresach pośrednictwa finansowego i pożyczkowym – wyjaśnia dr Mirosław Bieszki.

Pomimo znacznego wzrostu zainteresowania produktami kredytowymi oferowanymi za pośrednictwem portali porównywarkowych, liczba wypłacanych pożyczek pozabankowych (tzw. konwersja wniosków do umów kredytowych) w okresie marzec–maj 2020 r. była jednak zdecydowanie niższa niż rok wcześniej. Po wprowadzeniu przepisów o obniżeniu limitu kosztów pozaodsetkowych w marcu 2020 r. jedynie około co 25 wniosek był rozpatrywany pozytywnie, w kwietniu co około 40, natomiast w maju co około 30 (i to w obu miesiącach mimo malejącej łącznej liczby wniosków składanych w tych miesiącach na portalach porównywarkowych). Dla porównania: w styczniu 2020 pozytywnie był rozpatrywany co 16 wniosek, a w styczniu 2019 co około 5. Mimo nowego strumienia klientów, dotąd finansowanych przez sektor bankowy i posiadających nadal zdolność kredytową, zainteresowanych zaciągnięciem pożyczki pozabankowej, sektor pożyczkowy odrzucał aż ok. 95% wniosków o takie finansowanie!

 

 

– Dane z portali porównywarkowych pozwalają postawić tezę, że zaostrzenie polityk kredytowych  na rynku kredytów konsumpcyjnych „wypychało„ z tego rynku część klientów nie mieszczących się w zaostrzonych politykach. To z kolei skłaniało tych klientów do shoppingu kredytowego i uaktywnienia się na stronach porównywarek – ocenia dr Mirosław Bieszki.

Istotne pogorszenie się sytuacji kredytobiorców kredytu konsumenckiego w dostępie do produktów kredytowych w kwietniu i maju 2020 r., również w sektorze instytucji pożyczkowych, potwierdza analiza dynamiki konwersji wniosków w tych miesiącach w relacji r/r. Zanotowano tu bowiem ujemne dynamiki odpowiednio -79,4 i -81,9%. Wskazuje to, że tak wysoki współczynnik odrzucanych wniosków o pożyczkę nie wynikał w tym okresie z sytuacji gospodarczej w naszym kraju w wyniku wybuchu koronakryzysu, a był spowodowany zmianami regulacji prawnych dla sektora kredytu konsumenckiego.

***

Firmy uczestniczące w badaniu:

Czerwona Skarbonka to portal, który dniu swojego założenia, czyli 5 kwietnia 2017 roku, był bardzo skromną inicjatywą. Nikt, nawet w najśmielszych planach, nie przewidywał tak konsekwentnego rozwoju, który doprowadził zaledwie 3 lata później do osiągnięcia statusu jednej z czołowych porównywarek finansowych w naszym kraju. Idea tego projektu od początku była prosta – tłumaczyć, edukować, doradzać i zbierać w jednym miejscu najatrakcyjniejsze oferty pożyczkowe oraz kredytowe. Te założenia są wciąż realizowane poprzez tworzenie rankingów, recenzji, materiałów poradników i edukacyjnych. Użytkownik poszukujący dodatkowego finansowania ma prawo zapoznać się z rzetelnymi i klarownymi opiniami na temat pożyczkodawców oraz banków. W tym celu pracownicy Czerwonej Skarbonki trzymają rękę na pulsie, obserwując sytuację w zawsze dynamicznie zmieniającej się branży finansowej. Czerwona Skarbonka została wyróżniona certyfikatem „Laur Konsumenta”, jest członkiem wspierającym w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych oraz 4 września 2019 roku przystąpiła do Związku Przedsiębiorstw Finansowych. Współpraca z ZPF od początku była owocna – obopólna wymiana informacji i danych pozwoliła lepiej zrozumieć potrzeby klienta pożyczkowego oraz bankowego.

Loando.pl jest innowacyjną porównywarką finansową, która ułatwia wybór najlepszych produktów bankowych i pozabankowych. W jednym miejscu zestawia najwyżej oceniane oferty chwilówek, pożyczek ratalnych, pożyczek dla firm, kredytów gotówkowych, kont bankowych oraz kart kredytowych. Przedstawia rzetelne informacje, przygotowuje obiektywne rankingi i publikuje wartościowe poradniki finansowe, przestrzegając przed zagrożeniami dla budżetów domowych i firmowych. Projekt wchodzi w skład LOANDO Group.

Pozyczkaportal.pl to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego konsumenta. Serwis jako jeden z pierwszych w Polsce zaproponował spersonalizowane wyszukiwanie ofert pożyczkowych. Dzisiaj jesteśmy największym tego typu portalem nad Wisłą. Nasze działania wpisują się w silny trend widoczny w kanałach e-commerce, umożliwiamy natychmiastowe realizowanie potrzeb. Pozyczkaportal.pl dostarcza sprawdzone oferty, dostosowane do oczekiwań pożyczkobiorców, bez biurokracji i zbędnego czekania. Na łamach serwisu publikujemy również treści poradnikowe i newsy z fintechowego świata. Projekt wchodzi w skład LOANDO Group.

Sfera-finansow.pl to nie tylko porównywarka ofert. To także portal działający w polskim internecie nieprzerwanie od 10 lat. Jego misją jest zwiększanie wiedzy finansowej Polaków. W związku z tym znajdziesz tu artykuły z zakresu tematyki finansowej, a także felietony i wywiady, które warto przeczytać, aby świat pożyczek i kredytów nie miał przed tobą tajemnic. W naszych porównywarkach w prosty sposób możesz przejrzeć oferty pożyczek przez internet, kredytów online. Dzięki temu sprawdzisz wszystkie koszty związane z interesującymi Cię produktami finansowymi. Z łatwością porównasz i przeanalizujesz warunki dostępnych ofert. Pozwoli to na wybranie formy pożyczki, która będzie najlepiej dopasowana do konkretnych potrzeb. Przy porównywaniu kosztów pamiętaj o jednakowym okresie spłaty i wysokości pożyczanej kwoty dla każdej z ofert. Znacznie ułatwi to dokonanie właściwego wyboru. Na sfera-finansow.pl znajdziesz szeroki wybór ofert: Pożyczki przez internet, chwilówek oraz kredytów bankowych.

Sowafinansowa.pl jest jednym z liderów rynku porównywarek finansowych. Serwis udostępnia użytkownikom m.in. porównywarki i rankingi chwilówek online, pożyczek ratalnych, a także bankowych kredytów gotówkowych. Dostosowany algorytm porównawczy, pozwala przeanalizować oferty firm pożyczkowych oraz banków według istotnych kryteriów jak: wysokość pożyczki, wymagania względem pożyczkobiorcy czy koszty z tytułu opóźnień w spłacie. Sowafinansowa.pl jest też miejscem prezentującym zagregowane dane i opinie o ponad 100 firmach pożyczkowych działających na polskim rynku. Każda, z ofert instytucji finansowych dostępnych na stronie, posiada wymagane licencje do wykonywania działalności oraz jest w pełni wiarygodnym podmiotem świadczącym usługi finansowe. W serwisie publikowane są również merytoryczne artykuły dotyczące informacji z rynku finansowego w Polsce, dzięki czemu na Sowie Finansowej można znaleźć praktyczne porady, jak pożyczać i gdzie pożyczać, aby nie wpaść w kłopoty finansowe.