WAKACYJNY BAROMETR FERRATUM BANK 2017

Ponad 10,000 gospodarstw domowych wzieło udział w Wakacyjnym Barometrze Grupy Ferratum 2017™, który miał miejsce już czwarty rok z rzędu. Jak ludzie planują spędzić tegoroczne wakacje? Obywatele którego kraju przeznaczą na urlop najwięcej pieniędzy? Kto zdecyduje się na korzystanie z portalu AirBnB w celu znalezienia zakwaterowania? W którym kraju jego mieszkańcy łącznie wydadzą na okres wakacyjny najwięcej?

Prognoza wydatków na lato 2017 kształtuje się podobnie do zeszłorocznych tendencji zachowań kosumentów. Jednakże po dokładniejszej analizie, bazując na wynikach Wakacyjnego Barometru 2017™ można zauważyć, że w pewnych krajach niektóre priorytety uległy znacznym zmianom. Dla poniektórych krajów wydatki będą nawet dwukrotnie wyższe. Ponad 40% gospodarstw domowych przeznaczy taką samą kwotę pieniędzy na urlop letni jak w ubiegłym roku, przy czym około 30% zwiększy wydatki swoich gospodarstw domowych.

Oczekuje się znacznego wzrostu wydatkowania w Estonii, na Litwie oraz Łotwie w porównaniu do ubiegłego roku. Podczas gdy w 2016 roku wymienione powyżej kraje sytuowały się poniżej średniej europejskiej  i krajów Wspólnoty Narodów. W tym roku, ich wydatki wraz z Bułgarią i Rumunią powinny należeć do czołówki, w której ponad 60% miesięcznego dochodu gospodarstw domowych zostanie przeznaczona na wakacyjne wydatki.

Z drugiej strony skali możemy znaleźć Wielką Brytanię, Finlandię oraz Holandię, które planują wydać podczas urlopu odpowiednio 34%, 35% i 38%.

Jedyna spójność jaką można zauważyć we wszystkich krajach objętych badaniem jest taka, że ludzie zdecydują się wydawać o 50% więcej pieniędzy na wakacje niż ferie zimowe.

Większość środków zostanie przeznaczona na podróże krajowe

Niemalże 20% europejskich obywateli przeznaczy swoje środki na podróże krajowe, podczas gdy tylko 8% planuje podróżować zagranicznie.

Co ciekawe, tylko mieszkańcy Hiszpanii są skorzy przeznaczyć do 20% ich miesięcznego dochodu na podróże za granicę.

Obywatele krajów nordyckich są w stanie zapłacić więcej niż 100 euro za zakwaterowanie za dobę, przy czym pozostała część Europy wręcz przeciwnie.

Portal oferujący zakwaterowanie, AirBnB jest z kolei najpopularniejszy wśród obywateli Bułgarii, Szwecji, Holandii i Francji, natomiast mieszkańcy krajów nordyckich będą korzystać z niego najrzadziej.

– Barometr jest wyjątkowym narzędziem do oceny zmian w całej Europie. Bardzo cieszą nas informacje pokazujące, że Polacy, tak samo jak Europejczycy, patrzą w przyszłość z optymizmem i czują bezpieczeństwo finansowe, co pokazują informacje o planowanym zwiększeniu wydatków latem. Coraz częściej z oferty Ferratum Bank, finansującej m.in. letnie wydatki wakacyjne, korzystają Klienci, którzy przede wszystkim cenią sobie wygodę i szybkość działania. Odpowiedzią na te zapotrzebowanie jest właśnie oferta Ferratum Bank. Za pośrednictwem m.in. Internetu udzielamy pożyczek w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku. Dla naszych Klientów ważny jest także profesjonalizm i bezpieczeństwo, które gwarantuje instytucja bankowa jaką jest Ferratum Bank – mówi Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.

Bankowość mobilna podczas wakacji

Ferratum Bank uruchomił rewolucyjną platformę w Niemczech, Szwecji i Norwegii w ubiegłym roku, natomiast we Francji i Hiszpanii w bieżącym.

Oczekuje się, że w tym roku liczba osób posługująca się smartfonem do korzystania z bankowości mobilnej osiągnie poziom jednego biliona w ujęciu globalnym. Tego roku, Ferratum Bank uruchomił platformę bankowości mobilnej w pięciu krajach , w których, zgodnie z wynikami badania Wakacyjnego Barometru 2017™, wykorzystanie bankowości mobilnej jest najwyższe w całej Europie. W rzeczywistości, ponad 90% szwedzkich gospodarstw domowych będzie korzystało z urządzeń mobilnych w codziennych transakcjach w okresie wakacyjnym.

W Ferratum Bank założenie konta internetowego trwa zaledwie pięć minut. Konsumenci mogą otworzyć konta wielowalutowe w najpopularniejszych walutach i dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym. Odkąd istnieje możliwość rozliczania kart debetowych w walucie lokalnej, klienci unikają opłat kursowych które są określane przez banki tradycyjne stosowane podczas podróży wakacyjnych. Dodatkowo, Ferratum Bank oferuje pożyczki mobilne i depozyty terminowe, z których odsetki sięgają do 1,25%.

Najczęstsze wakacyjne wydatki

Najpopularniejszym sposobem na spędzenie tych wakacji jest podróż krajowa (18%), kolejno wyjścia do restauracji, klubów i pubów a także plażowanie i robienie zakupów (13%).

Na Łotwie i Litwie około jedna piąta przeznaczonych środków na okres letni zostanie dedykowana zakupom odzieżowym. Najmniej popularna preferencja tego lata to zajęcia sportowe i rekreacyjne, ankietowani odpowiedzieli, że nie są przygotowani by wydać na nie więcej niż 5%.

Wyniki tegorocznego Wakacyjnego Barometru™ ukazuja Ogrodnictwo i prace domowe jako numer jeden dla Bułgarii, Danii, Czech, Francji, Finlandii, Chorwacji i Estonii. Wielka Brytania przeznaczy 15% na wakacyjne aktywności, natomiast respondenci z Holandii będą w stanie alokować 16% na uczestnictwo w różnego rodzaju festiwalach. Tymczasem, wydatki na zajęcia dla dzieci będą najwyższe w Norwegii (16%), Rumunii (18%) oraz Polsce (19%).

***

Jak przeprowadzono Wakacyjny Barometr Ferratum Bank 2017 ™ ?

  • Badanie zostało przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej, wśród aktywnych Klientów Grupy Ferratum Bank w 16 krajach w całej Europie i w krajach Wspólnoty Narodów. Kwestionariusz ankiety był zestandaryzowany pod każdą badaną lokalizację. Dochody klientów zostały wyrażone w walucie lokalnej, a względne wydatki wakacyjne podane są jako odsetek przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego rodziny dla danego kraju. Dochód rozporządzalny został wyrażony dla każdego kraju, w oparciu o dane The World Bank za 2014 rok, dotyczące parytetu siły nabywczej na osobę.
  • W badaniu wzięło udział ponad 10 000 osób w wieku 18-65 lat. 55% wszystkich respondentów stanowiły kobiety. Średni dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego wahał się od 643 do 4287 euro. Średnia liczba osób w gospodarstwie domowym wynosiła 2,6 osoby.
  • Oprócz pytań metryczkowych (w bezpośrednim tłumaczeniu: dotyczących wskaźników demograficznych), respondenci zostali zapytani o ich rozporządzalny dochód netto, wydatki na aktywności sportowe i wyjazdy wakacyjne a także czy będą korzystać z usług AirBnB i bankowości internetowej podczas podóży za granicę.
  • W każdym poszczególnym przypadku w badaniu zostały użyte waluty danego kraju. Odpowiedzi zostały wyrażone w celu prawidłowego odzwierciedlenia siły nabywczej danego kraju. Wszyscy respondenci badania pozostali anonimowi.

Szczegóły na: www.ferratumbarometer.com/pl/