Badania i publikacje

Komentarz eksperta

Michał Szymankiewicz
Radca Prawny, Dyrektor Departamentu Obsługi Prawnej Kancelarii Radców Prawnych Ryszewski Szubierajski sp.k
W dniu 13 lutego 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) w sprawie C-472/23 na podstawie pytań prejudycjalnych wystosowanych przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie dotyczących sankcji kredytu darmowego wydał długo wyczekiwany wyrok. Na przedmiotowe rozstrzygniecie z niecierpliwością oczekiwali zarówno kredytobiorcy jak i kredytodawcy, w tym instytucje finansowe udzielające pożyczek.
Edyta Szpanier
Specjalista ds. ESG, mFinanse
Mając na uwadze wytyczne i obowiązujące przepisy w zakresie tworzenia raportów niefinansowych o tematyce ESG, chciałabym odnieść się do koncepcji i ram związanych z tym obszarem. W tym artykule przybliżę Państwu cztery główne obszary, na podstawie których odbywa się raportowanie i wytyczne, jakie służą określeniu obowiązku raportowania ESG w danym roku. W kolejnym zaś artykule w tej tematyce poszerzę zakres informacji o więcej szczegółów.
Weronika Nalbert
Adwokat, kancelaria Wardyński i Wspólnicy
6 grudnia 2024 r. została przyjęta ustawa implementująca dyrektywę CSRD[1] do polskiego porządku prawnego, tj. ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Zasadniczą część implementacji stanowi dodanie do ustawy o rachunkowości nowego rozdziału 6c zatytułowanego „Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju”. Ustawa implementująca co do zasady oddaje całość wymogów przewidzianych w CSRD.
Anna Kowalik
Analityk Biznesowy ds. ESG, CRIF
Zagadnienia takie jak zrównoważony rozwój, sprawozdawczość ESG, taksonomia czy dekarbonizacja będą w nadchodzącym czasie dotyczyć nie tylko korporacji, ale i mniejszych przedsiębiorstw. Chcąc współpracować z dużymi kontrahentami, firmy będą musiały informować o swoim oddziaływaniu na obszar ESG (ang. Enviroment, Social, Governance). A głównym motorem tych zmian jest bez wątpienia aktualna i nadchodząca legislacja, która bezpośrednio obejmuje duże firmy.
Kamil Gosławski
Senior Key Account Manager, CRIF sp. z o.o.
Ostatnio na łamach prasy czy w serwisach online często pojawiają się krzykliwe tytuły, w których autorzy straszą nas, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracę. Czy rzeczywiście tak się stanie? Czy pracownicy branży finansowej skazani są na bezrobocie w najbliższych latach?
Bartosz Jamróz
Head of Direct to Customer, Ikano Bank AB (publ) S.A. Oddział w Polsce
Ostatnio na łamach prasy czy w serwisach online często pojawiają się krzykliwe tytuły, w których autorzy straszą nas, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracę. Czy rzeczywiście tak się stanie? Czy pracownicy branży finansowej skazani są na bezrobocie w najbliższych latach?
Bartosz Kozłowski
Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, CSO & Co-Founder, Sagenso
Żeby dobrze chronić atrakcyjne dla cyberprzestępców zasoby firmy i klientów, sektor finansowy powinien potraktować priorytetowo kwestie cyberbezpieczeństwa. Na przykład, dzisiaj szczególnie ważne staje się stosowanie stosowanie odpowiednich systemów bezpieczeństwa przed złośliwym oprogramowaniem, które współcześnie dużo zyskują, czerpiąc z technologii AI i opierając się na niej. Z jakimi zagrożeniami musi się zmagać branża finansowa i czym to się może dla niej skończyć? Jak się chronić? Szczegóły w artykule.