Czy kiedyś wyjdę z długów? Jak zrobić pierwszy krok?

jak wyjść z długów

Życie z długami to problem wielu Polaków. Czasami może Ci się wydawać, że spłata zadłużenia jest wręcz niemożliwa. Nic bardziej mylnego, masz wiele opcji wyjścia na finansową prostą. Sprawdź, od czego zacząć. 

Zaciąganie kredytów, pożyczek czy zakupy na raty to czynności  ułatwiające w wielu przypadkach życie. Zastrzyk gotówki daje poczucie komfortu, umożliwia natychmiastowe zrealizowanie planów czy marzeń i nie wiąże się, w danej chwili, z większymi wyrzeczeniami.

Jednak z drugiej strony są to też zobowiązania finansowe. Kilka nieprzewidzianych sytuacji życiowych wystarczy, by sytuacja  wymknęła się spod kontroli. Regulowanie należności na czas może okazać się wtedy wyjątkowo trudnym lub wręcz niemożliwym do zrealizowania zadaniem.

Nie warto jednak pozostawać w bezczynności. Podjęcie walki z problemami finansowymi należy zacząć od zdobycia wiedzy na temat pomocnych narzędzi.

Zatem – jak wyjść z długów?

Spłata długu – jak zrobić pierwszy krok

Szybkie, a przede wszystkim trwałe rezultaty w walce z zadłużeniem wymagają zdecydowanego działania. Warto zastanowić się dogłębnie nad swoją sytuacją. Co doprowadziło do zadłużenia? Skąd się wzięły obecne długi?

Nigdy nie jest za późno na zmianę myślenia i postępowania. Przejście poniższych 6 kroków może zdecydowanie uprościć drogę do wolności finansowej.

  1. Jak wygląda struktura Twojego zadłużenia? Jeśli Twoje obciążenie wynika z wielu zobowiązań, z różnych źródeł, spłata długów może być trudna nie tylko przez ich wysokość, ale i przez panujący chaos. Zbierz wszystkie dokumenty, przeanalizuj więc zapisy i terminy widniejące na umowach. Ustal, które należy spłacić w pierwszej kolejności i jaką sumę możesz na to poświęcić.
  2. Natychmiast ogranicz zadłużenie. Jak najszybciej pozbądź się wszystkiego co może utrudniać wyjście z długów. Być może nie potrzebujesz kart kredytowych, które wpływają na Twoją wiarygodność i sytuację finansową. Kolejna pożyczka na spłatę bieżących zobowiązań to też nie najlepsze rozwiązanie.
  3. Zasięgnij porady eksperta. Nikt nie jest specjalistą w każdej dziedzinie. Pomoc w spłacie długów oferują specjaliści w dziedzinie finansów, podatków czy prawa. Taką wiedzę mają kontaktujący się z Tobą windykatorzy. Warto skorzystać z ich usług. Być może dzięki temu uda się wynegocjować z wierzycielem lepsze warunki lub znacząco obniżyć pozostałą do spłaty kwotę.
  4. Porozmawiaj z wierzycielem. Kontakt z wierzycielem może być trudnym wyzwaniem, jednak nie warto z niego rezygnować. Przedstawienie swojej prawdziwej sytuacji i wykazanie szczerej chęci wywiązania się ze zobowiązań jest czynnikiem działającym na korzyść dłużnika.
  5. Nie bój się windykacji. Firmy windykacyjne to instytucje, które wyciągają rękę do dłużników. Unikanie kontaktu z jej przedstawicielami to duży błąd, który może tylko spowolnić proces wyjścia z długów. Firma windykacyjna ustalając z Tobą warunki spłaty długów zawsze ma na uwadze Twoje bieżące możliwości. Spłata długów poprzedzona jest uzgodnieniem warunków współpracy.  Proces windykacji może przebiegać sprawnie i zupełnie bezboleśnie dzięki zgodnemu działaniu dłużnika z firmą windykacyjną.
  6. Dobry plan spłaty. Ustalenia z wierzycielem lub firmą windykacyjną prowadzą do opracowania planu spłaty, który daje realną szansę na spłatę długów. Dogodny harmonogram oraz dostosowana do możliwości wysokość rat są wynikiem właśnie uwzględnienia aktualnej sytuacji finansowej i osobistej dłużnika.

Pierwszy krok do wyjścia z zadłużenia to przede wszystkim podjęcie decyzji, że chcesz to zrobić. Jeżeli czytasz ten poradnik, to z pewnością jesteś na dobrej drodze do wyjścia na finansową prostą. Sprawdź także nasze poprzednie artykuły, które przybliżą Ci proces windykacji i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Sprawdź także Gdzie osoby zadłużone mogą szukać wsparcia!