Dlaczego wiosna to dobry moment na kontakt z windykatorem?

Chcesz w wakacje odpocząć bez długów? Jeśli tak, to najwyższy czas, by sprawdzić swoje zadłużenie i nawiązać kontakt z windykatorem. Odpowiednio dopasowane warunki i harmonogram spłaty pozwolą Ci komfortowo i sprawnie zapanować nad finansami.

Dla wielu osób wiosna oznacza nowy początek. Z nową energią wprowadzają zmiany w swoim życiu, w tym także w swojej sytuacji finansowej. Jeśli należysz do tego grona, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którego dowiesz się m.in. od czego zacząć porządkowanie swoich finansów i spłatę długów.

Jak sprawdzić, czy mam długi?

Na początek upewnij się, czy wiesz o wszystkich swoich długach. Przejrzyj korespondencję od wierzycieli i firm windykacyjnych. Być może umknął Ci jakiś list? Jeśli nie masz pewności, czy to już wszystkie Twoje zaległe zobowiązania, możesz to sprawdzić w rejestrach dłużników lub skontaktować się z firmą windykacyjną i porozmawiać o swojej sytuacji, a  także zaplanować spłatę zadłużenia.

W Polsce funkcjonuje kilka baz danych, które okażą się w tym pomocne:

  • Biuro Informacji Kredytowej,
  • Rejestr Dłużników ERIF,
  • Krajowy Rejestr Długów,
  • BIG InfoMonitor.

Po rejestracji na tych platformach, możesz wysłać prośbę o wygenerowanie raportu na swój temat. Znajdziesz w nim informacje o wierzycielach. Gdy już ustalisz, kim są, niezwłocznie skontaktuj się z nimi. W ten sposób dowiesz się, ile dokładnie wynosi Twoje zadłużenie.

Podlicz wszystkie zobowiązania

Jeżeli posiadasz zadłużenie u jednego wierzyciela – operatora telefonicznego, dostawcy mediów czy firmy windykacyjnej, to ustalenie warunków spłaty nie powinno sprawić Ci większych kłopotów.

Problem pojawia się, gdy masz zobowiązania w kilku miejscach. Wtedy w pierwszej kolejności niezbędne jest zsumowanie długów. Uzyskana kwota pozwoli Ci oszacować, na jaką miesięczną ratę możesz sobie pozwolić, by spłacić wszystkich wierzycieli do końca roku.

Jak rozmawiać z windykatorem?

W ankiecie Związku Przedsiębiorstw Finansowych przeprowadzonej na potrzeby projektu Windykacja? Jasna Sprawa!  21 proc. badanych przyznało, że nie podejmie dialogu z firmą windykacyjną, jeśli ta się do nich odezwie. Wiele z tych osób stwierdziło też, że nie wie jak rozmawiać z windykatorem.

Co jest więc ważne w rozmowie z windykatorem? Przede wszystkim nastawienie osoby zadłużonej. Pamiętaj, że windykacja polubowna jest po to, by Ci pomóc.

Doświadczenie windykatora w pracy z osobami zadłużonymi i pomoże Ci ustalić takie warunki spłaty, by uregulować zadłużenie szybko i bez przytłaczających wyrzeczeń.

Dlatego szczerze przedstaw swoją sytuację finansową. Opowiedz o swoich zarobkach, stałych wydatkach, opłatach, innych długach. Zaproponuj wysokość raty i harmonogram spłat. Windykator podpowie Ci, czy to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Powtórz tę rozmowę z każdym wierzycielem. Ustalenie warunków spłaty to połowa sukcesu. Od teraz wszystko zależy od Ciebie.

Sumiennie spłacaj wierzycieli

Samo uzyskanie porozumienia z wierzycielami nie wystarczy. Teraz musisz pilnować, by dokonywać przelewów w wyznaczonych terminach. Jeżeli firma windykacyjna poszła Ci na rękę i przygotowała bardzo korzystne warunki spłaty długu, to nie warto nadwyrężać jej zaufania.

Pamiętaj, że im szybciej spłacisz zadłużenie, tym wcześniej będziesz się cieszyć uporządkowaną sytuacją finansową.

Przestań się zadłużać

Pierwsze sukcesy w wychodzeniu na finansową prostą mogą kusić Cię, by wziąć kolejną pożyczkę czy kredyt. To bardzo zły pomysł, który może prowadzić do spirali zadłużenia (link).

Jeszcze gorzej, jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę, by spłacić poprzednie długi. W ten sposób możesz wpaść w błędne koło i zniweczysz wszystkie postępy.

Pamiętaj o rachunkach i innych ratach

W ferworze spłacania zobowiązań wobec wierzycieli, możesz zapomnieć o bieżących należnościach, jak rachunki za prąd czy czynsz.

Możesz tego uniknąć, notując daty przelewów w kalendarzu lub ustawiając przypomnienie w telefonie. Ta prosta czynność uchroni Cię przed powstawaniem kolejnych długów.

Zobacz też: Chcesz wyjść z długów? Przygotuj odpowiedni plan działania. Podpowiadamy jak