KRUK stawia na Zespół Wonga w Polsce

KRUK podpisał list intencyjny w sprawie przejęcia 100% udziałów w wonga.pl sp. z.o.o., działającej na polskim rynku pożyczek online. Zamknięcie transakcji będzie wymagać podpisania ostatecznej umowy przejęcia udziałów, a także otrzymania odpowiedniej zgody na dokonanie koncentracji.

– W biznesie konsumenckim działamy już od ponad 20 lat,  a na rynku usług pożyczkowych pod marką Novum, jesteśmy obecni od 2010 roku. Dzięki inwestycji w Wonga zyskamy nie tylko skalę i możliwość rozwoju na otwartym rynku pożyczkowym, ale przede wszystkim nabędziemy jedną z najbardziej profesjonalnych, etycznych i pro-konsumencko działających firm na tym rynku w Polsce – skomentował Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A. – Do osiągniecia sukcesu w długim terminie w tej branży kluczowym jest zarządzanie ryzykiem kredytowym, a Wonga w Polsce posiada kompletny Zespół, wieloletnie doświadczenie i zawansowany proces zarządzania ryzykiem, który umożliwia tej firmie utrzymywanie szkodowości znacznie poniżej średnich rynkowych. Poprzez inwestycję, KRUK wejdzie w zupełnie nowy dla siebie kanał sprzedaży pożyczek w stu procentach online. Biznes Wongi jest innowacyjny i efektywny, ale planujemy tę inwestycję przede wszystkim z uwagi na polski zespół, który go prowadzi. W ciągu siedmiu lat działalności w Polsce, stworzył on jedną z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych marek consumer finance. Osobiście mogłem go poznać i obserwować w pracy przez ostatnie kilka miesięcy. Nie zdziwiły mnie zatem bardzo pozytywne wyniki badania kultury organizacyjnej, jakie wykonaliśmy w trakcje procesu nabywania firmy. Wonga ma bardzo zbliżone DNA do KRUKa i wierzę, że zarząd spółki wraz z całym zespołem poprowadzi Wongę do sukcesów i zmiany wizerunku branży na lepsze tak, jak od wielu lat robi to zespół KRUKa – dodał Piotr Krupa.

Wonga działa w Polsce od 2012 roku i zatrudnia obecnie ponad 100 osób. Firma ta udzieliła ponad 1,5 mln pożyczek, a baza klientów przekroczyła 1,1 mln. W 2017 roku przychody firmy wyniosły 100 mln zł. Wonga oferuje produkty dla wszystkich segmentów rynku, wybierając klientów o najbezpieczniejszym profilu ryzyka w porównaniu do całego sektora.

– KRUK jest stabilną, dużą i rosnącą w siłę instytucją finansową.  Wejście do Grupy Kapitałowej KRUK oznacza dla Wonga możliwość rozwoju przy niezmiennej, profesjonalnej ocenie ryzyka kredytowego i utrzymywaniu wskaźników szkodowości na bezpiecznym poziomie. Wonga jako pierwsza firma pożyczkowa zaczęła współpracę z Biurem Informacji Kredytowej i tym samym wyznaczyła rynkowy standard. Dziś do sprawdzenia wiarygodności kredytowej klienta korzystamy między innymi z ośmiu zewnętrznych baz. Nie wydłuża to samego procesu, który jest w 100 proc. zautomatyzowany. Nasi klienci otrzymują informację o przyznanej pożyczce lub odmowie jej udzielenia w kilka minut. Natomiast algorytm zbudowany przez nas zespół do oceny ryzyka jest ciągle ulepszany i aktualizowany. Uważamy, że instytucja finansowa nie tylko powinna oferować jak najlepsze produkty, ale – jeśli trzeba – bronić klienta przed złymi decyzjami. Bardzo się cieszymy, że znaleźliśmy  partnera, który to rozumie i popiera. To jak KRUK był i jest zarządzany, jest dla nas dowodem na to, że ze start-upu można stać się potężną grupą kapitałową, która osiągnęła sukces na wielu rynkach. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że KRUK widzi potencjał nie tylko w Wonga, ale w rynku pożyczkowym. Razem możemy więcej – powiedział Tomasz Fedyna, członek zarządu wonga.pl sp. z o.o.

Grupa KRUK prowadzi działalność pożyczkową od 2010 roku pod marką Novum, dedykowaną do osób, które spłaciły swoje zadłużenie wobec Grupy KRUK i szukają dodatkowego finansowania.

– Decyzja o rozszerzeniu skali działalności zbiega się w czasie z ważnymi zmianami na rynku, które popieramy i odbieramy jako potencjalna szansa. Ostatnie pro-konsumenckie inicjatywy regulacyjne i samoregulacyjne mogą budować przewagę konkurencyjną wśród tych firm, które od początku na pierwszym miejscu stawiały klientów i ich potrzeby. Od wielu lat z sukcesem wykonujemy pracę nad zmianą postrzegania rynku zarządzania wierzytelnościami. Wierzymy, że podobną ewolucję może przejść rynek pożyczkowy, z istotnym udziałem zespołu Wonga – powiedział Piotr Krupa.