Pewny partner – na niepewne czasy

Wywiad z Piotrem Przedlackim – Prezesem Zarządu firmy Fines S.A lidera na rynku pośrednictwa finansowego.

1. Co słychać w Fines?

Najważniejsze, że wszyscy wróciliśmy już do naszej Centrali. Mam nadzieję, że na dłużej… i wirus nie zaatakuje ponownie.

W każdym razie na pewno wpłynie to na efektywność naszej pracy, bo sytuacja wymaga naprawdę dużej odwagi i bogatej wyobraźni. Pomimo zmęczenia pandemią, nie czas na dłuższe wakacje…

Klienci szukają teraz kredytów, lokalna konkurencja jest trochę słabsza, więc to najlepszy czas na skuteczny powrót do gry.

W tej chwili ponownie analizujemy wszystkie możliwe opcje strategiczne, bo rynek „consumer finance” znalazł się w mocnym zakręcie, więc trzeba patrzeć szeroko, czego wyrazem jest m.in. nasza oferta: „7 Fines”.

2. Jak sobie radzicie i jak działacie w nowej post-covidowej rzeczywistości?

Uważam, że nie można jeszcze mówić o „post-covidowej” rzeczywistości, bo żyjemy raczej w stanie zawieszenia. Z różnych stron dochodzą informacje, że na jesieni możemy spodziewać się nasilenia zachorowań na COVID-19. Przy czym raczej wykluczone jest kolejne całkowite zamknięcie gospodarki.

Poza tym w ramach licznych „tarczy pomocowych” – dostępne są dla firm setki miliardów złotych, co bardzo pomaga w zachowaniu bieżącej płynności, ale też mocno zniekształca prawdziwy obraz rynku i jego konkurencyjność.

W mojej ocenie dopiero na początku 2021 roku okaże się, kto na tym rynku jest mocny kapitałowo, kto ma silny zespół, kto ma odpowiednią ofertę, kto znalazł właściwą drogę i będzie się rozwijał.

Wyraźnie widać, że segment firm pożyczkowych ma duże problemy. Ale to nie tylko pandemia i jej skutki są przyczyną takiego stanu rzeczy.  Odczuwalne zmiany zaczęły się już pod koniec 2018 roku, po upadku GetBack, co skutkowało koniecznością szukania innych form finansowania.

Teraz obserwujemy powrót niektórych firm pożyczkowych, ale bardzo ostrożnie. Większych wolumenów można spodziewać się dopiero po wakacjach, a prawdziwy test bojowy będzie tak naprawdę w I kwartale 2021 roku.

Wiem, że to dla wielu Agentów kredytowych to odległa perspektywa. Jednocześnie oferta banków też nie rozpieszcza. Ciągły spadek prowizji, a do tego regres na prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

Niestety mówię to z wielkim smutkiem, bo przez ponad 15 lat pracowaliśmy nad stworzeniem profesjonalnego segmentu pośrednictwa, a przez zmienne i zaskakujące regulacje cofamy się do lat ’90-tych.

Wierzę jednak, że niebawem przyjdzie czas konstruktywnych refleksji. Wrócimy na ścieżkę wzrostu i dalszego budowania tego segmentu, niezbyt lubianego politycznie, ale bardzo potrzebnego społecznie.

3. Dlaczego warto współpracować z Fines właśnie teraz?

Szczególnie teraz warto współpracować ze spółką Fines S.A., bo jest firmą odpowiedzialną i stabilną finansową, a to w czasach burzliwych zmian jest kluczowe.

„Najskuteczniej w Polsce pomagamy sprzedawać kredyty i pożyczki”

to wciąż ważny i aktualny cel naszej działalności, który definiuje naszą troskę zarówno o Dostawców, jak też Agentów.

Podstawowa oferta Fines – zarówno w zakresie kredytów bankowych, jak też pożyczek pozabankowych – pomimo niewielkiej podaży – i tak jest największa na rynku i stale ją rozbudowujemy.

Także pomimo przeprowadzonej w II kwartale reorganizacji spółki, nadal dysponujemy bardzo silną strukturą terenową w całej Polsce, a wsparcie sprzedaży w Centrali jest jeszcze bardziej skuteczne.

Do tego praktycznie pełna oferta produktów uzupełniających, dostarczanych samodzielnie lub z wybranymi partnerami zewnętrznymi.

I najważniejsze to nasza sieć franczyzowa: „Fines – Operator Bankowy”. 200 punktów franczyzowych w całym kraju to obecnie największa niebankowa struktura sprzedaży kredytów i pożyczek w Polsce. To ogromny potencjał. Co ciekawe, w czasach „powirusowych” notujemy duże zainteresowanie ze strony byłych franczyzobiorców bankowych, którzy szukają Partnera nie tylko z szeroką ofertą, która będzie dywersyfikować ich przychody, ale firmy z którą mogą współpracować na równych i prostych zasadach.

4. Co Fines ma do zaoferowania swoim Partnerom i co oznacza „7 Fines”?

Nasza strategia „7 Fines” to szeroka, ale starannie wybrana oferta produktów finansowych, która umożliwia zbudowanie 2-3 silnych i stabilnych strumieni przychodów każdemu Agentowi.

  1. kredyty bankowe
  2. pożyczki pozabankowe
  3. finansowanie dla firm (kredyty firmowe, leasing)
  4. kredyty samochodowe
  5. kredyty hipoteczne
  6. ubezpieczenia majątkowe i życiowe
  7. instalacje fotowoltaiczne

Kredyty bankowe, pożyczki oraz finansowanie dla firm to od początku nasza podstawowa i stała pozycja w ofercie, która generuje dla nas i naszych Agentów większość sprzedaży. Nie będę się zatem tym szerzej zajmował.

Nowością są zapewne kredyty samochodowe, które oferujemy od ponad roku. To dla nas nowy rynek. W tym roku przekonamy się, czy nadal rozwojowy.

Z kolei kredyty hipoteczne oferowane wspólnie z Alex T Great / Gold Finanse oraz ubezpieczenia wspólnie ze spółką CUK Ubezpieczenia, to nowa odsłona dostępnej u nas już od dawna oferty finansowej.

Bliska współpraca ze znanymi i doświadczonymi partnerami umożliwia nam szybkie i skuteczne wdrożenie nowych Agentów do sprzedaży. A to jest kluczowe w czasach niepewności i spadku bieżących przychodów.

Ostatnia pozycja z „7 Fines”, może najbardziej zaskakująca, to instalacje fotowoltaiczne, które obecnie oferujemy wspólnie z jedną z największych firm na tym rynku – Stilo Energy SA.

Rynek w początkowej fazie rozwoju, a do tego silnie rosnący – otwiera nowe możliwości, przynajmniej w perspektywie 3-5 letniej. Do tego powiązanie z kredytem na zakup oraz ubezpieczeniem instalacji PV gwarantuje Klientom szybką i kompleksową obsługę.

5. Plany i perspektywy Fines na II półrocze 2020?

Druga połowa 2020 roku będzie kluczowa dla rynku kredytów konsumenckich. Szczególnie pod koniec roku uformuje się stawka graczy – banków i firm pożyczkowych, które skorzystają z rosnącego popytu w 2021 roku. To czas na przygotowanie oferty, a przede wszystkim wypracowanie sensownych i bezpiecznych modeli marżowych.

W kredytach hipotecznych i ubezpieczeniach raczej niewielkie, ale stabilne wzrosty.

Z kolei rynek fotowoltaiki dla konsumentów będzie bił kolejne rekordy sprzedaży.

Także dla nas, jako kierownictwa Fines, jak też dla naszych Agentów, to decydujący czas wyborów, które wpłyną na nasz biznes w kolejnych latach. Więc warto wykorzystać ten letni czas na analizę, refleksję i dobre decyzje.

Najbardziej ryzykowny jest brak działania i czekanie na kolejne „złote czasy” na rynku „consumer finance”, które pewnie wrócą, ale za dłuższą chwilę. W tym czasie trzeba zbudować „drugą silną nogę” przychodów, a wybór jest naprawdę duży i ciekawy w ramach ofert „7 Fines”.

By dowiedzieć się więcej o współpracy z Fines zachęcamy do odwiedzenia strony

https://www.fines.pl/wspolpraca/

Osoby zainteresowane współpracą franczyzową zachęcamy do wypełnienia formularza na stronie

https://www.fines.pl/wspolpraca/wspolpraca-franczyzowa/

***

Fines S.A. jest największym niezależnym operatorem sieci agencji kredytowych w Polsce. Funkcjonując na rynku od 2005 roku, dostarcza agentom i klientom ofertę wielu wiodących banków oraz sprawdzonych i zaufanych firm pożyczkowych w jednym systemie informatycznym. Fines S.A. jest integratorem oferty kredytów gotówkowych, konsolidacyjnych, kredytów dla firm oraz leasingów, dostarczającym do współpracujących biur kredytowych kompleksową ofertę finansową.

Misją Fines S.A. jest skuteczne wsparcie w zakresie sprzedaży kredytów i pożyczek, czego potwierdzeniem są liczne nagrody i wyróżnienia m.in.: 4-krotny tytuł Partnera Sprzedaży wg Loan Magazine Awards w latach 2016-2020, certyfikat Solidnej Firmy od 2007 r. oraz zdobycie Szmaragdu Solidności, a także wyróżnienia – Orły Wprost 2018.