Debata makroekonomiczna podczas Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami we Wrocławiu. Scenariusze dla polskiej gospodarki

Debata makroekonomiczna podczas Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami we Wrocławiu. Scenariusze dla polskiej gospodarki

Kongres Zarządzania Wierzytelnościami, ZPF

Proces wyjścia z okresu podwyższonej inflacji, konsolidacja finansów publicznych, ryzyko kryzysu demograficznego i transformacja energetyczna – to niektóre czynniki, które wpłyną na instytucje finansowe i ich klientów. O najważniejszych wyzwaniach gospodarczych eksperci będą rozmawiać już 15 września we Wrocławiu. Debatę poprowadzi ekonomista dr Sławomir Dudek.

Debata makroekonomiczna zostanie zorganizowana podczas XIV Kongresu Zarzadzania Wierzytelnościami. Organizatorem wydarzenia we Wrocławiu jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).

– Podczas dyskusji rozłożymy na czynniki pierwsze scenariusze makroekonomiczne dla Polski, szczególnie w kontekście przyszłości rynku zarządzania wierzytelnościami – zapowiada dr Sławomir Dudek, prezes zarządu Instytutu Finansów Publicznych i ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.

Szczegółowy program XIV Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami (14-15 września we Wrocławiu) został opublikowany na stronie: https://zpf.pl/kongres-zarzadzania-wierzytelnosciami/

Czy recesja sprzyja sektorowi zarządzania wierzytelnościami?

Jak wskazuje dr Sławomir Dudek, paradoksalnie mogłoby się wydawać, że kryzysy są dobre dla branży wierzytelności. Ale to nieprawda.

– Wszystko zależy od skali, rodzaju kryzysu i prowadzonej polityki gospodarczej. W przypadku bardzo głębokich kryzysów cierpią wszystkie branże. Warto natomiast zwrócić uwagę na fakt, że sprawny
i elastyczny segment zarządzania wierzytelnościami łagodzi konsekwencje spowolnienia gospodarczego. Udrażnia bowiem zatory płatnicze, wywołane sytuacjami kryzysowymi – tłumaczy ekonomista.

Jak polska gospodarka radzi sobie ze skutkami wysokiej inflacji i jaki wpływ ma to zjawisko na branżę finansową i jej klientów? To jedno z pytań, na które postarają się odpowiedzieć eksperci zaproszeni do udziału w debacie.

Dr Sławomir Dudek podkreśla, że kolejnym istotnym zagadnieniem dla sektora wierzytelności pozostaje również niepewność w zakresie nowych regulacji.

– Wydaje się, że dzisiaj największym zagrożeniem dla branży zarządzania wierzytelnościami i całej branży finansowej nie jest kryzys czy spowolnienie gospodarcze, ale wprowadzane chaotycznie, złe regulacje – uważa ekonomista.

Dodaje, że mogą one stanowić dla branży większe wyzwanie niż nawet znaczące wahania koniunktury gospodarczej.

Wielkość rynku wierzytelności w Polsce. Dane ZPF

Według najnowszych danych ZPF wartość wierzytelności obsługiwanych przez firmy zarządzające wierzytelnościami (zrzeszone w ZPF) wzrosła o 9,5 proc. r/r do poziomu 159,4 mld zł (dane po I kw. 2023 r.). Przedsiębiorstwa obsługują 18,7 mln wierzytelności – co piąty dłużnik ma więcej niż jedno zobowiązanie do spłaty.

Jak podaje raport ZPF „Wielkość polskiego rynku nieruchomości”, średnia jednostkowa wartość pojedynczej wierzytelności na koniec I kw. 2023 r. wyniosła 8,5 tys. zł. Wzrosła ona o 8,2 proc. r/r.

Firmy zapytane o bariery ograniczające ich działalności wskazywały, podobnie jak dr Sławomir Dudek, na niespójne i niestabilne przepisy prawne. Według nich istotną barierą jest także niepewność dotycząca sytuacji gospodarczej.

XIV Kongres Zarządzania Wierzytelnościami 14-16 września we Wrocławiu. Zaproszenie dla mediów

Debata makroekonomiczna będzie jedną kilku dyskusji zorganizowanych w ramach XIV Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami. Organizatorzy planują również m.in. debatę prezesek i prezesów firm
z sektora wierzytelności, a także wystąpienia poświęcone zmianom prawnym, które będą miały wpływ na rynek.

XIV Kongres Zarządzania Wierzytelnościami jest organizowany w ramach Dni Zarządzania Wierzytelnościami. To największe wydarzenie branżowe w Polsce dla firm zarządzających wierzytelnościami.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na jego temat: https://zpf.pl/dni-zarzadzania-wierzytelnosciami/

Do udziału w Kongresie zapraszamy przedstawicieli mediów. W tym celu prosimy o wcześniejszą akredytację. Zgłoszenia (imię i nazwisko, nazwa redakcji, numer kontaktowy) prosimy przesyłać na adres: media@zpf.pl.

***

XIV Kongres Zarządzania Wierzytelnościami

Organizator: Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

Termin: 14-15 września 2023 r.

Miejsce: Hotel The Bridge Wrocław

Strona wydarzenia: https://zpf.pl/kongres-zarzadzania-wierzytelnosciami/