Kongres Płatności i Otwartych Finansów już 14 marca. Jak nowe regulacje wpłyną na rynek i bezpieczeństwo klientów?

Kongres Płatności i Otwartych Finansów już 14 marca. Jak nowe regulacje wpłyną na rynek i bezpieczeństwo klientów?

Unijna dyrektywa PSD3 i rozporządzenie PSR już wkrótce odmienią sektor usług płatniczych w Polsce. Ale nie tylko one stawiają przed branżą finansową szereg nowych wyzwań.

Właśnie o perspektywach rozwoju rynku usług płatniczych i zmianach, które będą miały wpływ na klientów, będą rozmawiać eksperci i ekspertki podczas I Kongresu Płatności i Otwartych Finansów. Organizatorem wydarzenia jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).

– Najbliższe kwartały przyniosą szereg istotnych zmian regulacyjnych w dynamicznie rozwijającym się sektorze płatności. Chodzi w nich m.in. o zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów, ale także stworzenie lepszego środowiska legislacyjnego dla niebankowych dostawców usług płatniczych – mówi Marcin Czugan, Prezes ZPF. – Kongres stwarza przestrzeń do dyskusji na temat perspektyw, ale także wyzwań, przed którymi stoi rynek usług płatniczych – dodaje.

Dyrektywa PSD3 i rozporządzenie PSR. Czego mogą oczekiwać klienci?

Uczestnicy debat będą rozmawiać m.in. o unijnej dyrektywie PSD3 i rozporządzeniu PSR, które najpewniej już w 2026 r. zostaną wdrożone w Polsce.

Zgodnie z założeniami klienci instytucji finansowych mają być lepiej chronieni, bo np. będą mogli oczekiwać od nich weryfikowania numerów kont i danych odbiorców przelewów.

– Obecnie orzecznictwo sądów jest takie, że bank nie ma obowiązku sprawdzania poprawności danych, które wpisuje klient zlecający przelew – zauważa radca prawny Maciej Raczyński, Partner w kancelarii Raczyński Skalski & Partners.

Ale to nie jedyna ciekawa zmiana, którą przyniosą ze sobą nowe regulacje. Więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie opublikowanym na stronie ZPF:

> Dyrektywa PSD3 i rozporządzenie PSR. Co się zmieni na rynku usług płatniczych?

DORA i nowe technologie w sektorze płatności

Eksperci i ekspertki podczas dyskusji poświęcą również uwagę unijnemu rozporządzeniu DORA, które w założeniu ma pomóc rynkowi finansowemu przede wszystkim w walce z cyberprzestępcami.

– DORA zakłada, że instytucje finansowe w całej Europie będą dzielić się informacjami o cyberzagrożeniach, raportując zaistniałe incydenty i analizy na ich temat. Ma to pomóc w lepszym zarządzaniu cyberbezpieczeństwem w podmiotach rynku finansowego – mówi Marcin Czugan. Jego komentarz na ten temat można przeczytać tutaj: Rozporządzenie DORA coraz bliżej. Co oznacza dla rynku finansowego w Polsce?

Kongres Płatności i Otwartych Finansów. Program i akredytacje

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Kongresu Płatności i Otwartych Finansów.

Został on opublikowany na stronie: https://zpf.pl/kongres-platnosci-i-otwartych-finansow/

Wydarzenie zostanie zorganizowane w Warszawie.

Termin: 14 marca (czwartek),

Miejsce: NYX Hotel Warsaw, ul. Chmielna 71.

W dniu Kongresu zapraszamy do śledzenia relacji na stronie LinkedIn ZPF: https://www.linkedin.com/company/zpf/

***

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uczestnictwem w wydarzeniu, prosimy o kontakt w celu uzyskania akredytacji.

Adres e-mail: media@zpf.pl. Prosimy o przesłanie następujących danych: imię i nazwisko przedstawiciela redakcji, nazwa redakcji, numer telefonu.