Kongres Płatności i Otwartych Finansów. Relacja

Kongres Płatności i Otwartych Finansów. Relacja

Bezpieczeństwo klientów na rynku płatności, nowe regulacje unijne, portfel tożsamości cyfrowej, przyszłość usługi BNPL – to niektóre zagadnienia podjęte przez ekspertów i ekspertki podczas Kongresu Płatności i Otwartych Finansów.

Organizatorem wydarzenia był Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). W Kongresie wzięli udział przedstawiciele instytucji finansowych, podmiotów obecnych na rynku płatności, a także organów administracji publicznej – Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów.

PSD3/PSR – unijne przepisy, które wpłyną na rynek płatności

Najpewniej już w 2026 r. w Polsce wejdą w życie regulacje wynikające z unijnej dyrektywy PSD3 i rozporządzenia PSR. W założeniu mają one zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów, a także wyrównać szanse niebankowych dostawców usług płatniczych w konkurencji z bankami.

Reprezentujący Ministerstwo Finansów Krzysztof Budzich (Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego) podczas dyskusji zwrócił uwagę, że projekty nowych przepisów unijnych są mocno prokonsumenckie i dostrzeżono w nich problem, jakim są nowe rodzaje oszustw, których ofiarą padają klienci instytucji finansowych. Chodzi przede wszystkim o metody, w których przestępcy wykorzystują elementy socjotechniki, by wyłudzić środki finansowe bądź dane konsumentów.

Z kolei dr Michał Mostowik, adwokat i Managing Associate w Deloitte Legal podkreślił, że rozporządzenie PSR reguluje wiele kwestii dotyczących działalności dostawców usług płatniczych.

Wyzwaniem jest obecnie dla nich chociażby możliwość otwierania rachunków w bankach, o czym mówił radca prawny Maciej Raczyński, Partner w kancelarii Raczyński Skalski & Partners.

Więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie opublikowanym na stronie ZPF: https://zpf.pl/dyrektywa-psd3-i-rozporzadzenie-psr-co-sie-zmieni-na-rynku-uslug-platniczych/

Rozporządzenie eIDAS i portfel tożsamości cyfrowej. Co zmienią?

Bezpieczeństwo klientów na rynku usług płatniczych to wątek, który często powracał podczas Kongresu Płatności i Otwartych Finansów. Uczestnicy debat podkreślali, że obok unijnych regulacji PSD3 i PSR instytucje finansowe oraz konsumenci powinni przygotować się na zmiany, które przyjdą wraz z wdrożeniem Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej po wejściu w życie rozporządzenia eIDAS.

Przewiduje ono, że każdy posiadacz cyfrowego portfela będzie mógł wykorzystywać go do weryfikacji tożsamości nie tylko w urzędach administracji publicznej, ale również m.in. podczas logowania do bankowości internetowej.

To duża zmiana, która w założeniu ma ułatwić funkcjonowanie klientów w cyfrowych finansach. Uczestnicy debat często zwracali jednak uwagę na wciąż niską świadomość konsumentów w zakresie własnego bezpieczeństwa w sieci.

Bartosz Wójcicki, Product Owner w Strumieniu Antyfraudowym Biura Informacji Kredytowej przytoczył wyniki badania dowodzące, że trzy czwarte osób nie potrafi rozpoznać podejrzanego linka, którego otrzymują. Nie znają podstawowych schematów ataków cyberprzestępców i w ten sposób mogą stać się dla nich łatwym celem.

Dlatego z jednej strony należy nieustannie stawiać na rozwój edukacji konsumentów w zakresie bezpieczeństwa w kanale online, a z drugiej – rozwijać nowe narzędzia, które będą ich jeszcze lepiej chronić.

Część ekspertów pokłada nadzieję m.in. w rozwiązaniach wykorzystujących sztuczną inteligencję, a także biometrię behawioralną. Chodzi o systemy, które badają sposób zachowania i nawyki klientów bankowości elektronicznej, by w ten sposób weryfikować np. czy faktycznie w danym momencie to uprawniona do tego osoba loguje się na rachunek online lub próbuje zautoryzować transakcję.

Weronika Chrzanowska-Ziółkowska, Director of Cards Banking & Fintech Department w ITCARD podkreślała, że podczas tworzenia regulacji i prac na nowymi rozwiązaniami zawsze chodzi o kompromis pomiędzy bezpieczeństwem klientów a łatwością korzystania z oferowanych im usług.

Więcej na temat bezpieczeństwa klientów i portfela tożsamości cyfrowej można przeczytać na stronie ZPF: https://zpf.pl/digital-identity-w-uslugach-platniczych-jaka-przyszlosc-czeka-klientow/

Kongres Płatności i Otwartych Finansów

Kongres Płatności i Otwartych Finansów to wydarzenie, które pojawiło się kalendarzu ZPF w 2024 r. Jest przestrzenią do dyskusji na temat szans, ale także wyzwań, przed którymi stoi rynek usług płatniczych w Polsce.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, ciekawe wystąpienia i merytoryczne dyskusje.

Program i listę uczestników dyskusji prezentujemy na stronie ZPF: https://zpf.pl/kongres-platnosci-i-otwartych-finansow/