Wielkość polskiego rynku wierzytelności
Wielkość polskiego rynku wierzytelności

O raporcie

Wielkość polskiego rynku wierzytelności to projekt badawczy zapoczątkowanym i prowadzony przez ZPF od 2011 roku wśród firm członkowskich ZPF z branży zarządzania wierzytelnościami. Badanie ma na celu pozyskanie informacji na temat wielkości polskiego rynku zarządzania wierzytelnościami, podmiotów na rzecz których są one obsługiwane, jak również dynamiki rozwoju tego rynku na przestrzeni analizowanych kwartałów.

Obszary analizowane w raporcie to między innymi: wielkość portfela obsługiwanych wierzytelności, skala wierzytelności przyjętych do obsługi, udział odzyskanych środków, koniunktura na rynku zarządzania wierzytelnościami, zatrudnienie. Opracowanie to dostarcza uczestnikom rynku swoistego benchmarku, pozwalającego oszacować ich udział w rynku. Jednocześnie ma ono na celu stałe potwierdzanie pełnej transparentności branży.

Aktualne wydanie

Aktualny raport: IV kwartał 2023

Wszystkich zainteresowanych pełnym raportem prosimy o kontakt pod adresem mailowym badania@zpf.pl lub przez formularz kontaktowy.

Najnowsze wyniki badania

Skala obsługiwanych wierzytelności – IV kwartał 2023

W bieżącej edycji cokwartalnego badania Wielkość polskiego rynku wierzytelności udział wzięło 19 firm z grona Członków ZPF. W grupie respondentów znajdują się liderzy tego sektora usług finansowych, stąd uzyskane wyniki są tak istotne do opisywania aktualnej sytuacji na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami.

Na koniec IV kwartału 2023 roku Członkowie ZPF, którzy wzięli udział w badaniu, zarządzali 20,13 mln sztuk wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 166,57 mld PLN. 

Barometr Rynku Wierzytelności BRW-ZPF – IV kwartał 2023

Barometr Rynku Wierzytelności ZPF (BRW-ZPF) to wskaźnik, którego celem jest przedstawienie tendencji panujących na rynku zarządzania wierzytelnościami.

Barometr Rynku Wierzytelności ZPF (BRW-ZPF) za IV kwartał 2023 roku wyniósł 71,6 pkt., wzrastając o 6 pkt. w stosunku do poprzedniego kwartału. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy wzrost po trzech kwartałach spadków i jednocześnie nieznaczny spadek w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku – o 0,9 pkt. Największy wpływ na wzrost BRW-ZPF w minionym kwartale miała poprawa bieżącej sytuacji finansowo-majątkowej firm i wzrost wartości obsługiwanych wierzytelności, nieco mniejszy, ale również pozytywny – zwiększenie zatrudnienia. Obserwujemy więc ograniczony optymizm wśród zarządzających.

Prognozy są nieznacznie mniej optymistyczne niż w poprzednim kwartale, ale podobnie jak oceny bieżące wskazują na umiarkowany optymizm. Wskaźnik wyprzedający (BRW-ZPFw), który opisuje nastroje zarządzających w odniesieniu do nadchodzących trzech miesięcy, w bieżącym badaniu wyniósł 71,6 pkt. i zrównał się z poziomem wskaźnika bieżącego. W stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano jego spadek o 0,9 pkt. i wzrost aż o 6,1 pkt. względem poziomu sprzed roku.

BRW-ZPF – informacje sygnalne do pobrania:

Barometr Rynku Wierzytelności – Informacja sygnalna IVq2023
Size: 0,07 MB
Barometr Rynku Wierzytelności – Informacja sygnalna IIIq2023
Size: 0,07 MB
Barometr Rynku Wierzytelności – Informacja sygnalna IIq2023
Size: 0,05 MB
Barometr Rynku Wierzytelności – Informacja sygnalna Iq2023
Size: 0,05 MB
Barometr Rynku Wierzytelności – Informacja sygnalna IVq2022
Size: 0,05 MB
Barometr Rynku Wierzytelności – Informacja sygnalna IIIq2022
Size: 0,07 MB
Barometr Rynku Wierzytelności – Informacja sygnalna IIq2022
Size: 0,07 MB